Türk Vatandaşlar İstanbul'a Döndü!

Türk Vatandaşlar İstanbul'a Döndü!
Mısır'da Mübarek karşıtı protestoların ardından ülkedeki karışıklıkların artmasının ardından, Mısır'da yaşayan Türkler ülkemize dönmeye başladı...

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e karşı gösterilerin sürdüğü Mısır'dan İstanbul'a olan tarifeli uçak seferleri, gecikmeli olarak gerçekleşiyor. Mısır Havayolları'nın MS 737 sefer sayılı Kahire-İstanbul uçağı yaklaşık 3,5 saatlik bir gecikmeyle saat 15.00'te İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.

Kahire'de bir tekstil firmasında çalışan Volkan Eriş adlı yolcu Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Mısır'da olayların bugün oldukça azaldığını ve hayatın normale dönmeye başladığını belirterek, havaalanında ülkelerine dönmek isteyenlerin oluşturduğu bir yoğunluk yaşandığını kaydetti.

Kahire'de Rehap bölgesinde yaşadığını belirten Eriş, bu bölgenin kent merkezine uzak olduğunu, gösterilerin daha çok kent merkezlerinde yoğunlaştığını söyledi. Eriş, ''Olayları biz de televizyonlardan izledik. Sokağa çıkma yasağı olduğu için biz dışarı çıkmadık. Mısırlılar genelde yasağa uymuyor, ancak biz yabancılar yasağa uyduk, evlerinden ayrılmayanlar için fazla bir problem görünmüyor. Şehir merkezinde de zaman zaman gösteriler oluyor'' diye konuştu.

Eriş, Türk vatandaşlarının tahliyesi için 3 THY uçağının Mısır'a gönderildiğinin hatırlatılması ve havalimanındaki durumun sorulması üzerine, ''Uçakların, vatandaşların dönüşlerini kolaylaştırılmak için gönderildiğini düşünüyorum. Onun dışında biletini ayıran ve sıraya giren vatandaşlar için olağan dışı bir durum yok'' dedi.

Volkan Eriş, Mısır'da hayatın normal akışında sürdüğünü, hastanelerin, eczanelerin açık olduğunu, marketlerin ve iş yerlerinin de çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, Türkiye'ye dönmelerinin ise bir tercih olduğunu, zaten işleri gereği belli aralıklarla ülkeye gelmek zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Tekstilci Murat Melayim de eşi ve çocuğuyla birlikte Türkiye'ye döndüklerini belirterek, Mısır'daki durumun belirsizliğini koruduğunu söyledi. Melayim, ülkede sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen buna uyulmadığını ifade ederek, ''Hava karardıktan sonra sokağa çıkan elleri sopalı bazı gruplar nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. Onun dışında sıkıntı yok'' diye konuştu.

Havaalanındaki durumun sorulması üzerine Melayim, ''Havaalanında büyük bir kalabalık var. Havaalanı tıklım tıklım, ana baba günü. Saat 05.30'dan saat 13.00'e kadar Kahire Havaalanı'nda bekledik. Türkiye'ye geldiğimiz için çok mutluyuz'' dedi.

Turistlerin yanı sıra ülke vatandaşlarından da Kahire'den başka ülkelere gidişler yaşandığını anlatan Melayim, olayların durulmaya başlamasıyla birlikte bu durumun tersine döneceğini düşündüğünü söyledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com