‘Türk vatandaşları İngiltere’ye gelmesin’

‘Türk vatandaşları İngiltere’ye gelmesin’
Başbakan Cameron, Türkiye gibi ilerde AB'ye üye olacak ülkelerin vatandaşlarının çalışmak üzere İngiltere'ye gelebilmesi için çok daha uzun süre beklemesi gerektiğini kaydetti.

BBC’de Andrew Marr’ın televizyon programına katılan İngiltere Başbakanı Cameron, İngiltere halkının artık AB’nin genişlemesini istemediğini ve serbest dolaşım konusunda önemli değişiklikler yapılmadığı takdirde Türkiye gibi potansiyel yeni üyelere karşı olacağını açıkladı.

VETO SİNYALİ VERDİ
Cameron, ilerde yapılacak üyelik başvurularını veto edebileceğinin sinyalini verirken, yeni üyelerin de tüm AB üyeler tarafından oybirliği ile kabul edilmesi gerektiğine işaret etti.

İngiltere Başbakanı yeni AB üyesi olan ülkelerin vatandaşlarının ancak kişi başı milli gelirleri belirli bir düzeye çıktıktan sonra AB içinde seyahat etmelerine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Cameron ayrıca 2017 yılında İngiltere’de yapılması planlanan AB üyelik referandumu öncesi Brüksel’e verilen bazı yetkileri geri almaya çalışacağını kaydetti.

Cameron, bu yetkileri geri alacağı konusunda umutlu olduğunu ama her halükarda üyelikten çıkış konusunda bir referandum yapılacağını belirtti.

‘KAPA ÇENENİ’ SKANDALI
Cameron’un Türkiye’yle ilgili açıklamalar yaptığı programın kapanışı sırasında, sunucu Andrew Marr’ın “Lütfen artık çenenizi kapatır mısınız…” diyerek Başbakan’ın sözünü kesmesi ise çok konuşuldu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com