Türk ve Alman çiftin velayet davası

Türk ve Alman çiftin velayet davası
Mahkeme kararı doğrultusunda Alman anneye teslim edilmesi gereken Mersin'deki ikizlerin, "psikolojileri uygun olmadığı" gerekçesiyle Türk babanın yanında kalması yönündeki icranın ertelenmesi kararı, yapılan itiraz sonucu iptal edildi

MERSİN (AA) - ANIL BAĞRIK -  Mahkeme kararı doğrultusunda Alman anneye teslim edilmesi gereken Mersin'deki ikiz kardeşlerin, "psikolojileri uygun olmadığı" gerekçesiyle Türk babanın yanında kalması yönündeki icranın ertelenmesi kararı, yapılan itiraz sonucu iptal edildi.

Baba Volkan Karakuş ile anne Katrin Schlink'in boşanma davasının ardından babanın kaçırdığı iddia edilen 10 yaşındaki ikiz kardeşler Nico Deniz ile Kevin Volkan, Mersin'de bulunmuştu. Mahkeme kararı doğrultusunda anneye teslim edilmesi gereken çocukların, 5717 Sayılı Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Yön ve Kapsamına Dair Kanunun ilgili maddesi gereği, "psikolojileri uygun olmadığı" gerekçesiyle icra ertelenerek, babalarının yanında kalmasına karar verilmişti.

Bunun üzerine Türkiye'ye gelen anne Schlink, avukatı Sahra Düzgün Tucel aracılığıyla Mersin 1. İcra Hukuk Mahkemesi'ne icranın ertelenmesi kararına itiraz etti.

Schlink, itirazında, 5717 sayılı kanunun ilgili maddesinin yanlış yorumlanarak kesinleşmiş bir mahkeme kararının göz ardı edildiğini savunarak, Mersin 3. İcra Müdürlüğü'nün, çocukların tesliminin ertelenmesi yönündeki kararının kaldırılmasını ve bir an önce çocukların Almanya'ya götürülmek üzere kendisine teslim edilmesini talep etti.

İtirazı değerlendiren Mersin 1. İcra Hukuk Mahkemesi, icranın ertelenmesinin yasaya aykırı olduğuna karar verdi. Mahkeme, çocukların, psikolojik ve fiziksel olarak etkilenmelerinin önüne geçmek için sosyal hizmet uzmanı, pedagog veya psikolog eşliğinde babadan alınarak, Alman anneye teslim edilmesine hükmetti.

- Babayla iletişim kurmaya çalışıyorlar

Anne Schlink'in avukatı Sahra Düzgün Tucel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların anneye iadesi konusunda kararın uygulanması sırasında  5717 sayılı kanunun 22. maddesinin yanlış yorumlanması sonucu icranın ertelendiğini ifade ederek, "Bu madde, teslim edilecek ülkede bir iç savaş, sel, deprem ya da bir salgın hastalık olmasında geçerli bir maddedir" dedi.

Mahkemeden, çocukların anneye iadesi yönünde karar aldıklarını ve kararın kesinleştiğini bildiren Tucel, "Bu süreçte baba tarafından Türkiye'de velayet davası açıldı. Bu dava da reddedildi. Şu an baba ile iletişim kuramıyoruz. Kurduğumuzda çocukları almak için işlemlere başlayacağız" diye konuştu.

Anne Schlink'in karardan dolayı mutlu olduğunu ve bir an önce çocuklarına kavuşmak istediğini belirten Tucel, "Schlink, 'çocukların kendisini istemediği' şeklinde algı oluşmasından rahatsız olmuştu. Halbuki bu çocukların kimi isteyip, istemediğinin tartışıldığı bir dava değil. Çocuğun alışık olduğu yerine iadesiyle ilgi bir konu" dedi.

Çocukların, babalarını sevdiği için ondan kopmak istemediklerini bildiklerini ifade eden Tucel, Schlink'in, çocukların Almanya'da babalarını görmelerini ve birlikte kalmalarını sağlayacağını söylediğini bildirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com