Türk ve Türkiye yerine ne diyeceğiz?

Türk ve Türkiye yerine ne diyeceğiz?
Her dalda uzman kişiliğiyle tanıdığımız Erdoğan’ın dün Van’da yaptığı konuşma ile Sosyal Bilimci kimliğini de öğrenmiş olduk. Kısaca “ Türk Milleti yoktur. Millet vardır.” dedi.

EVRENSEL ERDOĞAN | SANSURSUZHABER.COM

Kürt kardeşlerimiz Kürtçe’yi  unutturmamak için  ana dilde eğitim yanında Türkçe isimler yerine Kürtçe isimler koymak  için yoğun uğraş verirken, 2. Dünya Harbinden sonra Amerikan’ın kültür emperyalizminin  etkisi altına giren ülkemizde tesislere İngilizce isimler  konulması  ve  günlük konuşmalarda da herkesin  öğrendiği 3-5 İngilizce  sözcüğü  kullanması adeta moda haline geldi. Özal bile sohbet toplantılarında” Dış Ticaret Açığı” demez “Trade Deficit “  derdi. Unutturulmaya çalışılan Türkçe başlı başına bir yazı değil belki de bir araştırma konusudur.

Şimdi de sıra herhalde Türk ve Türkiye sözcüklerini unutturmaya geldi. Yalnız sanırım bu iş öyle sanıldığı kadar kolay değil. Başbakan’ın konuşurken  hiç  bir zaman  tevazu sayılan “ bana göre “  sözcüklerini  kullanmayıp daima “ dir ,dır ,dür,dur.” la biten “ hüküm cümleleri “  kullandığını biliyoruz.Neticede Türk Milletinin olmadığına karar verdi. Onun her kararı son on yıldır Allah Kelamı ile eşdeğer tutulduğundan demek ki bundan sonra kamuda bu sözcükler ortadan kalkacak.

Herhalde yüzyıllardır kullanılan Türk Lokumu, Türk Hamamı ve kırk yıllık hatırı olan Türk Kahvesinin adını değiştirmeye kalkmazlar  ama ortada üstesinden nasıl gelineceğini merak ettiğim başka sorunlar var .

Biliyorsunuz bazı yerlerde resmi kurum tabelalarından TC harfleri kaldırılmaya başlandı. Bunlardan birinde kurumun tabelasındaki T.C. harflerinin neden kaldırıldığı sorulunca “ tabelaya sığmadı .” diye karşısındakileri aptal yerine koyan bir cevap verilmişti. Doğru  söze ne denir? Daha büyük tabela kullanmak ya da daha küçük boyutta harf karakteri kullanmak pratik olarak mümkün değildir.(!)
Şimdi benim gerçekten merak ettiğim bazı hususlar var. Başbakan bu sözleri sarf ettiğine göre arkasında duracak ve uygulamaya başlayacaktır.

Paradan başlayalım. Euro’ya geçmeden önce AB ülkelerinin paraları o ülkelerin millet isimleri ile anılırdı. Örneğin Alman Markı ,  Fransız Frangı , İtalyan Lireti, İspanyol Pesetası, Yunan Drahmisi v.s. gibi.Hiçbirisinin aklından  etnik unsurlar içeriyor diye sadece Mark ,Frank ,Liret,Peseta ve Drahmi  demek geçmemişti.

Amerika da dolarına Amerikan Doları diyor. Eğer böyle olmasa Singapur Doları, Kanada Doları ,  Avustralya Doları’nın başındaki ülke sözcüklerini kaldırırsanız dolar denilince  hangi ülkenin doları olduğunu nasıl anlayacağız?

Biz de Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana paramıza Türk Lirası demişiz. Bu arada kısaltılmış şekli olan T.L.nin yeni şeklindeki T harfinin baskın karakteri nedeniyle halk arasında Tayyip Lirası denildiğini de hatırlatalım.

Sayın Başbakan Kürt kardeşlerimiz sadece ilkokuldaki çocuklarının okudukları ama kendilerinin duymadıklarını andın içeriğinden değil Türk kelimesinden rahatsız olduklarına göre her an kullandıkları paralardaki Türk Lirası  deyimindeki  Türk  sözcüğünden de   haydi haydi  rahatsız olmaktadır.Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için paralardan Türk sözünü kaldırırsanız paramızın yeni adı ne olacaktır?.
Sadece Lira deyip geçecek misiniz? Yine ayni paralarda Merkez Bankası sözcüklerinin önünde tabelalardan kaldırdığınız Türkiye Cumhuriyeti sözcükleri yer alıyor. Onu da kaldırıp yerine ne koyacaksınız?  TC.Ziraat Bankası’ndaki TC’ yi kaldırıp Ziraat Bankası yaptınız.Benzer şekilde  paradan bu sözcükleri kaldırıp , dünyada ülkesinin adını taşımayan hiçbir Merkez Bankası yokken  bizim bankamızın adı Merkez Bankası’mı olacak ?       

İş para ile bitmiyor. Anımsayacağınız üzere Başbakan devamlı  Tek bayrak, Tek millet , Tek Devlet  ve Tek Vatan  der. Daha yeni 12 Ekim günü İstanbul Ataşehir’de bir garajda Belediye Otobüslerinin teslim alma töreninde ayni sözleri tekrarladı.

Bayraktan başlayalım.  Kast ettiği mutlaka Türk Bayrağıdır.  Çünkü  bizde taşınan  ya da asılan diğer  bayraklara  paçavra  diyor. Ayrıca bu konuda son derece dutarlı. Zira üzerinde Atatürk’ün resmi olan bayrakları bile Türk Bayrağı saymıyor. Böyle olunca  bayraktan da Türk kelimesini kaldırıp yerine ne koyacaksınız? Ya da genel olarak bayrak deyip herkes özgürce gönlünden geçen bayrağı düşünsün mü diyeceksiniz?

Yurt dışındaki kimliğimiz olan pasaportlarda Türkiye Cumhuriyeti sözcükleri yer alıyor. Yine Milliyeti  bölümünde Türk yazılı. Pasaportları değiştirip ülke adı olarak   ne yazacaksınız? Özellikle Türk Milleti yoktur dediğinize göre milliyet hanesine Milliyetsiz mi yazacaksınız?  Tam karşılığı olmasa da uluslar arası ortaklaşa kullanılan Haymatlos yazarız diye mi aklınızdan geçiyor?

Sayın Başbakan sanırım siz de Başbakan  olmadan önce  yurt dışında  bir ülkeye girerken  verilen Giriş Formunu mutlaka doldurmuşsunuzdur. O formlarda Nationalty  (Milliyeti) diye bir bölüm vardır. Bugüne kadar Türk Vatandaşları oraya vatandaşlık sıfatını yani Turkish yazdılar. Şimdi boş mu bırakacaklar?

Sayın Başbakan kanımca tecahül-ü arifaneden ( bildiği halde bilmezden gelmek ) gelerek bir kavram karmaşası yaratıyorsunuz. Bugünün çağdaş milliyetçiliği etnik unsurlardan arındırılmış belli bir coğrafyada kader birliği ve beraber yaşama iradesi öğelerinden oluşmaktadır. Bu milliyetçilik anlayışında etnik ayrımcılığa özellikle ırkçılığa kesinlikle yer yoktur. Türk Milleti sözünde etnik bir kavram arıyorsunuz.  Bugün Amerika’da % 1,2 si gerçek Amerikan olan çok çeşitli etnik kökenlerden gelen insanların tamamı kendilerlne sorulduğunda sadece Amerikan olduğunu söylemektedir. Bir başka deyişle Amerikan vatandaşı olan herkes Amerikan’dır. Aynen Fransız vatandaşlarının   Fransız, İtalyan vatandaşlarının İtalyan ve Türk vatandaşlarının da Türk olması gibi.

Günümüzde tüm dünyada ırkçılık bağışlanamaz bir suçtur. Hatırlayacaksınız, 13 yıl önce Avusturya’da Jörg HAİDER ‘in partisinin   seçim öncesi  yabancıların ülkede işsizliğe neden olduğu şeklindeki söylemleri işsiz kesimlerde oy patlamasına neden olmuş,  bu durum ırkçılık sayılarak  Haider’in partisinin koalisyona girmek istemesi  AB nezdinde çok büyük tepkilerin doğmasına yol açmıştır.   
   
Sözün kısası Sayın Başbakan siz sadece sandıktan çıkmayı yeterli sayıyorsunuz. Sandığın size her istediğinizi yapabileceğiniz   çok  üstün bir güç  verdiği inancı içindesiniz. Ama unutmamanız gereken bir şey var ki değil sandıktan Alaattin’in Lambasından bile çıksanız ne Cumhuriyet yönetimini ve ne de onun adını değiştiremeyeceğinize göre Türkiye Cumhuriyeti  sonsuza dek yaşayacak ve  Türk Milleti de daima var olacaktır.

GÜNDEME DAİR | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com