TÜRK YÖNETİCİLER RÜŞVET VE YOLSUZLUK RİSKLERİNE KARŞI DÜZENLEYİCİ KURUMLARDAN DAHA SIKI GÖZETİM BEKLİYOR

TÜRK YÖNETİCİLER RÜŞVET VE YOLSUZLUK RİSKLERİNE KARŞI DÜZENLEYİCİ KURUMLARDAN DAHA SIKI GÖZETİM BEKLİYOR
TÜRK YÖNETİCİLER RÜŞVET VE YOLSUZLUK RİSKLERİNE KARŞI DÜZENLEYİCİ KURUMLARDAN DAHA SIKI GÖZETİM BEKLİYOR

Ernst & Young 12. Küresel Yolsuzluk Anketi'ne göre; Türk katılımcıların yüzde 16'sı, iş kazanmak için rüşvet verilebileceği görüşünde. Bu oran iki yıl önce açıklanan anket sonuçlarında yüzde 4 olarak yer almıştı. Ankete katılan Türk katılımcıların tamamı, rüşvet ve yolsuzluk risklerini azaltmak için düzenleyici kurumların daha sıkı gözetim uygulamasını istediğini ifade ediyor. İSTANBUL (ANKA) -Danışmanlık firmalarından Ernst & Young, Küresel Yolsuzluk Anketi 2012 sonuçlarını açıkladı. Ankete göre Türk katılımcıların yüzde 16'sı, iş kazanmak için rüşvet verilebileceği görüşünde. Bu oran iki yıl önce açıklanan anket sonuçlarında yüzde 4 olarak yer almıştı. Ankete katılan Türk katılımcıların tamamı, rüşvet ve yolsuzluk risklerini azaltmak için düzenleyici kurumların daha sıkı gözetim uygulamasını istediğini ifade ediyor.
Usulsüzlük İncelemesi ve Uyuşmazlık Danışmanlığı Bölümü tarafından ortaya konan araştırma, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 43 ülkeden bin 758, Türkiye'den ise 50 şirket yönetici ve çalışanının görüşleri alınarak gerçekleştirildi.
Ernst & Young'ın "Daha Fazla Büyürken: Dürüstlük için bir yer" başlıklı ve dünyanın önde gelen şirketlerindeki üst düzey yöneticilerin katılımıyla yürütülen 2012 Küresel Yolsuzluk Anketi'nin sonuçları, Ernst & Young Güney Doğu Avrupa ve Türkiye Usulsüzlük İncelemesi ve Uyuşmazlık Danışmanlığı Bölüm Lideri Dilek Çilingir'in katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında açıklandı. Ankete göre, iş kaybetmemek veya yeni iş almak için nakit rüşvet verebileceğini belirten yöneticilerin oranı 2010'da dünyada yüzde 9, Türkiye'de yüzde 4 iken, yeni anket sonuçlarına göre, dünyada yüzde 15'e, Türkiye'de yüzde 16'ya yükseldi. Araştırma kapsamında 43 ülkeden ve aralarında CFO'ların, hukuk, kurumsal uyum ve iç denetim bölümü başkanlarının yer aldığı bin 700'ün üzerinde yöneticinin usulsüzlük, yolsuzluk ve rüşvet konularında görüşlerine başvuruldu. Ayrıca bazı köklü ve güvenilir şirketlerdeki üst düzey yöneticiler ile bu bulguları paylaşmak ve riskleri azaltmak amacıyla kendi şirketlerinde neler yapıldığını öğrenmek için yüz yüze görüşmeler yapıldı.

-CİRO ARTIŞ HEDEFİNİ YAKALAMA BASKISI İLKE VE YASALARA UYGUNLUĞU GÖZ ARDI ETTİREBİLİYOR-

Ciro artış hedefini yakalama baskısıyla ilke ve yasalara uygunluğun göz ardı edilebildiğini belirten yönetici sayısında hem küresel sonuçlarda, hem Türkiye sonuçlarında artış gözlemlendi. Rekabet şartları iş etiğine aykırı davranış ve uygulamalar ile bozuldu. Ankete katılanların üçte birinden çoğu ülkelerinde yolsuzluğun yaygın olduğuna inanıyor. Ayrıca bu oran hızlı büyüyen ülkelerdeki yöneticiler arasında çok daha yüksek. (Brezilya yüzde -84, Endonezya yüzde -72, Türkiye yüzde -52). Mali tablolarda usulsüzlük birçok ülkede önemli bir risk unsuru olarak varlığını korudu. Öyle ki, Uzakdoğu'daki yöneticilerin yüzde 15'i mali performans hakkında yanlış bilgi vermenin savunulabileceği görüşünde.

-YÖNETİM KURULLARI BASKI ALTINDA -

Düzenleyici kurumlar ve pay sahipleri tarafından bu eylemlerin önlenmesinden sorumlu tutulan yönetim kurulları ağır bir baskı altında. Öte yandan, üst düzey (C-suite) yöneticilerin yarısından çoğu Yönetim Kurulu'nun emniyet sübabı olarak görev yapabilmesi için işleri daha yakından takip etmesi gerektiğini düşünüyor. Bu oran Türkiye'de yüzde 80'e yakın çıktı. Yöneticiler dikkat çeken bazı mesajlar da verdi; şirket yönetiminin konuya sahip çıkmasına rağmen kusurlu davranışların cezalandırılmadığı ifade edildi. Yöneticilerin neredeyse yüzde 50'si, şirket yönetiminin rüşvet ve yolsuzluk karşıtı ilkelere bağlılığını açıklamasına rağmen, ihlal edenlerin cezalandırılmadığı görüşünde. Türkiye'de de, rüşvet ve yolsuzluk karşıtı ilkelerini ihlal edenlere gerekli cezanın verildiğini belirtenlerin oranı yüzde 54'de kaldı.

-ÇİLİNGİR: "RÜŞVET VE YOLSUZLUK KARŞITI İLKELERİ İHLAL EDENLERE GEREKLİ CEZALAR UYGULANMALI"-

Ernst & Young Güney Doğu Avrupa Usulsüzlük İncelemesi ve Uyuşmazlık Danışmanlığı Bölümü Başkanı Dilek Çilingir bu konuda şu açıklamalarda bulundu:
"Günümüzün piyasa şartlarında büyüme ve etik ilkelere bağlılık birbirleri ile "rekabet eden' iki öncelik gibi görünebilir. Yönetim Kurulu rüşvet ve yolsuzluk risklerinin daha kapsamlı ve daha sık değerlendirilmesi yönünde yönetim kademesini zorlamalı; yasa ve politikalara uygunluğun sağlanması için amaca hizmet edecek bir raporlama sistemi uygulanmalıdır. Buna ek olarak, rüşvet ve yolsuzluk karşıtı ilkelerini ihlal edenlere de şirketler gerekli cezaları uygulamalı, bunu caydırıcı bir yöntem olarak da kullanmalıdırlar."

-CFO'LAR MERCEK ALTINDA -

CFO'lar rüşvet, yolsuzluk ve usulsüzlük konularında Yönetim Kurulu'na rapor sunan en etki sahibi yöneticiler arasında yer aldı. Ancak yaklaşık 400 CFO ile yapılan görüşmeler sonucunda kaygı uyandıran bir azınlık grubun problemin parçası olabileceği ortaya çıktı. Görüşleri alınan CFO'ların yüzde 15'i iş almak için nakit rüşvet verebileceğini, yüzde 4'ü ise mali performans hakkında yanıltıcı bilgi sunabileceğini belirtti. Türkiye'de bu oranlar sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 2 olarak gerçekleşti. Bu kesimin mutlak sayısı çok değilse de, CFO'nun sorumluluk kapsamı dikkate alındığında kurum ve Yönetim Kurulu için büyük bir tehlike arz ettiği açık.
Gerçekleştirdikleri projeler gereği, yolsuzluk, rüşvet veya usulsüzlüğü önleme konularında birlikte çalıştıkları CFO'ların daima çok sıkı etik ilkeler çerçevesinde hareket ettiğini belirten Çilingir, "Ancak üstlendikleri sorumluluklar ve yönettikleri konuların, şirket üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, CFO'ların bugünden çok daha fazla çaba harcamaları, usulsüzlük riskleri konusundaki farkındalıklarını artırmaları ve bu konudaki yaklaşımlarını tavizsiz olarak tüm şirkette yaygınlaştırmaları gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

-"USULSÜZLÜK RİSKİNİN ÖNLENMESİ İÇİN YAPILANLAR HAYATA GEÇİYOR MU?"-

Ankete katılan Türk şirketlerinin yüzde 98'i periyodik iç denetimler gerçekleştirdiklerini, yüzde 76'sı özel takip yazılımları kullandıklarını ve yüzde 68'i bünyelerinde bir bildirim hattı bulundurduklarını belirtti. Dilek Çilingir bu konuda şu açıklamalarda bulundu:
"Karşılaştığımız vakalar ve yaptığımız çalışmalar, bu önlemlerin ya yeterince etkili çalışmadığını, ya da yanlış uygulanıyor olabileceğini gösteriyor. Çünkü usulsüzlük vakaları her geçen yıl artıyor."
Bir diğer ilginç veri de, ihbarcılara "prim sistemi" uygulanmasına destek verenlerin oranının yüzde 64 ile, ülkemizde dünya ve Avrupa oranlarından yüksek olması. Araştırma sonuçlarının şirketlerin usulsüzlük risklerinin artık farkında olduklarını ve bu riskle başa çıkabilmek için gerekli önlemleri almaya başladıklarını gösterdiğine dikkat çeken Çilingir, "Ancak, artan finansal zorlukların, çalışanların usulsüzlük eğilimlerini artırabildiği göz önüne alınırsa, bu önlemlerin yeterli olmayacağı açıktır. Hem şirket yöneticileri, hem de Yönetim Kurulları, konuya daha yoğun eğilmeli; kanun koyucular ve hukuk sistemi de bu çabaya destek olmalıdır" dedi.(ANKA)
(HGS/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com