Turkcell Genel Kurulu karıştı!

Turkcell Genel Kurulu karıştı!
Yabancı ortaklar salonu terketti. Temettü kararı da alınamadı.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun İMKB-30 şirketlerinde yönetim kurulu üye sayısının üçte biri kadar bağımsız üye bulundurma zorunluluğu getiren tebliğinin yürürlüğe girdiği gün yapılan Turkcell Genel Kurulu olaylı geçti.

HİSSEDARLAR İKİYE BÖLÜNDÜ
Genel Kurul salonundan gelen bilgilere göre hissedarlar yönetimin değişmesi ve SPK'dan gelen talebe göre yönetimin bağımsızlardan oluşması seçenekleri konusunda ikiye bölündü.

"5'İNCİ MADDE" İÇİN HÜKÜMET KOMİSERİ'NE DANIŞILDI
Yoğun tartışmaların, gündem maddelerinin görüşülmesinde sıra "5'inci maddeye" geldiğinde oldukça yoğunlaştığı belirtiliyor. Gündemin "5'inci maddesi" ise bir veya birkaç üyenin azledilip yerine yenilerinin seçilmesini kapsıyor.

TeliaSonera ve Alfa Grubu'nun değişmesini istedikleri Yönetim Kurulu Başkanı Colin Williams, sıra gündemin 5'inci maddesine geldiğinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun tebliğini de gözönünde bulundurarak "konuyla ilgili teknik bilgisi olmadığı" gerekçesiyle Hükümet Komiseri'ne döndü ve konuyu Hükümet Komiseri'ne danıştı.

KOMİSER, "SPK DÜZENLEMESİNİ DİKKATE ALIN" DEDİ
Komiser'in SPK'nın düzenlemesinin dikkate alınması gerektiği yönündeki görüşünün ardından Williams'ın 5'inci maddeyi Genel Kurul gündeminden çıkardığı belirtiliyor.

TeliaSonera'nın avukatı ise oylama yapılana kadar kurulu terk etmeyeceklerini açıkladı.

5.5 SAATLİK TOPLANTIDAN TEMETTÜ DE ÇIKMADI
Yaşanan tartışmalara rağmen bir türlü oylama yapılması konusunda anlaşmaya varılamaması üzerine TeliaSonera ve Alfa Grubu yetkilileri toplantıyı terk etti. Saat 15:00'da başlayan Genel Kurul toplantısı iki yabancı ortağın salonu terk etmesi üzerine saat 21:30'da fiilen sona ermiş oldu.

Böylece gündemin diğer maddelerinden biri olan "yatırımcılara temettü ödenmesi" konusu da bir karara bağlanamamış oldu.
Tepebaşı'ndaki merkez binasında yapılan Genel Kurul bu yıl yapılan üçüncü toplantıydı.

YENİ GENEL KURUL EN AZ 1 AY SONRA
Tekrar sonuçsuz kalan Genel Kurul'un ardından gözler bundan sonra ne olabileceğiyle ilgili olasılıklara çevrildi. Turkcell'de yeni bir genel kurul toplantısına kesin gözüyle bakılıyor. Bunun için de ilan süresi ve gerekli prosedürler nedeniyle en az 1 aylık bir süre geçebileceğine dikkat çekiliyor.
Bu toplantıda ise yönetim kurulu üyelerinde değişiklik olabilmesi için genel kurul gündemine yönetim kurulu üye değişikliğinin alınması gerekiyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com