Turkcell'de Shift+Delete Planı

Turkcell'de Shift+Delete Planı
Kılıçların çekileceği genel kurul öncesinde çok ilginç belge.

Turkcell'de kılıçların çekileceği genel kurul öncesinde çok ilginç bir belge ortaya çıktı. Belgeye göre SHIFT isimli lobi şirketinin TeliaSonera'ya SPK, BTK, Rekabet Kurumu onayları ve Turkcell'in ele geçirilmesi durumlarında ne kadarlık ödeme yapacağını fatura edileceğinin belirlendiği iddia ediliyor.

TURKCELL ELE GEÇİRİLİRSE 1.65 MİLYON DOLAR
Belgelerde yer alan anlaşmaya göre TeliaSonera, SHIFT'e BTK, SPK ve Rekabet Kurumu'ndan alınacak her onay için 313'er bin dolar ödeyecek. Tüm bunlar sağlandıktan sonra TeliaSonera Turkcell'i ele geçirirse, SHIFT'e ödenen toplam tutar 1.65 milyon dolara ulaşacak.

Akşam'ın haberine göre, Turkcell'in İsveçli ortağı TeliaSonera 1 Temmuz 2010 tarihinde Strateji Hedef İletişim Farklılaştırma Tanıtım Reklam Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş. (SHIFT) şirketiyle bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın ilk maddesi sözleşmenin amacına ilişkin. Sözleşmenin bu maddesinde şu ifadeler yer alıyor: 'Bu projenin amacı, Rus Alfa Grubu ve onun telekom şirketi Altimo'yla birlikte, hisselerini yeni bir şirkete devrederek Turkcell'deki haklarını birleştirmeyi amaçlayan TeliaSonera'ya destek sağlamak ve TeliaSonera'nın Turkcell'i tamamen kontrol altına alarak ele geçirmesini sağlamaktır. Bu aşamada SHIFT, TeliaSonera Danışmanı sıfatıyla, şirkete dışarıdan iletişim desteği verecektir.' Sözleşmenin amacına ilişkin maddede de açık açık belirtildiği gibi, TeliaSonera, Turkcell'i ele geçirmek için bir iletişim danışmanlığı firmasıyla anlaşma imzalamış. 'Amaçlar' kısmında başka herhangi bir madde yok.

Rus Altimo da geçtiğimiz haftalarda yine birkaç Türk gazeteciyi Rusya'da ağırladı: Amaç Türk kamuoyunu Turkcell'i ele geçirmeye niyetleri olmadığına inandırmaktı. Burada konuşan Altimo CEO'su Reznikovich, bugüne kadar hiçbir şirketi kontrol etmediklerini söyledi ve ekledi: 'Biz girdiğimiz hiçbir şirkette kontrolü ele geçirmek istemiyoruz. Turkcell'de tek istediğimiz bağımsız ve bütün büyük ortakların etkin olduğu bir yönetimdir. Amaç şirket kontrolü değil bağımsız yönetim.'

DEVLETE 'ANAHTAR MESAJ'
Sözleşmenin ikinci maddesi SHIFT'in ne gibi hizmetler sunacağına ilişkin hükümler içeriyor. İşte sözleşmenin ikinci maddesi:

* Yukarıda belirtilen amaç için (Tek amaç var; Turkcell'i ele geçirmek) iletişim stratejileri geliştirilmesine danışmanlık ederek yarıdmcı olmak.
* Anahtar mesajlar geliştirmek ve TeliaSonera için bunları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu ve Rekabet Kurumu'na iletmek.
* İletişim stratejisi ve planını yayma ve uygulama
* Projelere müdahil olan üçüncü kişileri kontrol altında tutmak. Bu bölümdeki en çarpıcı hüküm şüphesiz 'anahtar mesajlar geliştirmek' kısmı. Bu anlaşmayla TeliaSonera, resmen Türkiye Cumhuriyeti kurumlarına kendi istediği ve amacına uygun mesajların iletilmesini garanti altına almaya çalışıyor.

RAPORLAR TERO KIVISAARI'YE...

Sözleşmenin üçüncü maddesi, SHIFT'in yapacağı hizmetleri gerçekleştirirken, ne gibi yollar izleneceğinin çerçevesini çiziyor. İlk birkaç hüküm anlaşmanın ruhuna oldukça uygun; strateji geliştirilmesi, iletişim planlaması yapılması, bu planların uygulanması... Son hüküm ise raporlamaya ilişkin. Buna göre gerekli olduğu tüm durumlarda SHIFT, TeliaSonera'ya bir 'Durum Analizi Raporu' ve her çeyrekte, projenin ne durumda olduğuna dair bir 'İlerleme Raporu' sunacak. Ve bu raporlar direkt TeliaSonera'nın Avrasya Başkanı ve Turkcell Yönetim Kurulu üyesi Tero Kivisaari'ye verilecek.

Türkiye'de kamuoyu yaratmak için geçtiğimiz aylarda birkaç Türk gazeteciyi İsveç'te genel merkezde ağırlayan, TeliaSonera CEO'su Lars Nyberg, burada 'Rus ortağımız Altimo ile anlaştık. Turkcell'i ele geçirmekte kararlıyız' demişti. Fakat Türkiye'den çok yoğun bir tepki alan Nyberg, günden güne bu açıklamalarını yumuşatmaya başladı. Belgelerin ortaya çıkmasından saatler önce Nyberg, o bildik açıklamasını tekrarladı: 'Yönetim kurulunun çalışması için bağımsız üye sayısı artmalı. Yönetim Kurulu Başkanı Williams'ı bağımsız üye ile değiştirmek istiyoruz. Turkcell'i ele geçirmek istemiyoruz. Uzlaşma sorununu Cumhurbaşkanı Gül ile de görüştüm.'

ALINACAK HER ONAYA AYRI PRİM
Sözleşmeye göre SHIFT, devlet kurumlarından alınacak onaylara bağlı olarak her hedefte belirli bir para alacak. Anlaşmada onay vermesi gereken bütün kurumlar ve bu kurumların onayı halinde ne kadar bonus verileceği belirtilmiş. Buna göre;
* BTK'nın onayı: 313.500 dolar
* SPK'nın onayı: 313.500 dolar
* Rekabet Kurumu'nun onayı: 313.500 dolar
* Turkcell tamamen ele geçirilirse, 313.500 dolar daha...

18 AY AMA UZATMAK MÜMKÜN...
Anlaşmadaki dördüncü madde sözleşmenin süresini belirtiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi anlaşma iki taraf arasında 1 Temmuz 2010 tarihinde imzalanmış. Sözleşmeye göre anlaşma 18 ay boyunca geçerli olacak. Fakat 18 aylık sürenin sonuna gelindiğinde, her iki taraftan biri 15 gün önceden 'Ben artık bu anlaşmaya taraf olmak istemiyorum' demezse, 1 ay boyunca uzayacak. Yani görünürde 18 ay geçerli olacak plana Turkcell ele geçirilinceye kadar devam edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com