"Turkcell'in 'Engel Tanımayanlar' hareketi her geçen yıl büyüyor"

Turkcellin Engel Tanımayanlar hareketi her geçen yıl büyüyor
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Sevilengül:

İSTANBUL (AA) - Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, Turkcell için "Engel Tanımayanlar" çatısının, durağan bir imkanlar bütünü değil, değişen teknoloji ve sosyal şartlara paralel olarak sürekli gelişen bir yapı olduğunu belirterek, "Son bir yıl içinde ‘Sesli Fatura ve Sözleşme’, ‘Neredeyim Destek Servisi’ gibi uygulamaları hayata geçirdik ve Turkcell Hayal Ortağım servisinin içeriğini zenginleştirdik. Sosyal sorumluluk projelerimize yenilerini ekledik ve kapsamını genişlettik" dedi.

Turkcell’in engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, onları hayatın içine katmak için "Engel Tanımayanlar" çatısı altında gerçekleştirdiği çalışmalar, basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Toplantıda “Engel Tanımayanlar” çatısını anlatan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, fırsat eşitliği sağlandığında insanların ufuklarını çok ötelere taşıyabileceklerini, imkansızı başarabileceklerini bildiklerini kaydetti.

Sevilengül, "Mobil iletişim teknolojilerinin sunduğu fırsatlar; istihdamda, bilgiye erişimde, sosyal hayata katılımda engelli vatandaşlarımızın önündeki pek çok engeli ortadan kaldırıyor. Turkcell için 'Engel Tanımayanlar' çatısı, durağan bir imkanlar bütünü değil, değişen teknoloji ve sosyal şartlara paralel olarak sürekli gelişen bir yapı. Son bir yıl içinde Sesli Fatura ve Sözleşme, Neredeyim Destek Servisi gibi uygulamaları hayata geçirdik ve Turkcell Hayal Ortağım servisinin içeriğini zenginleştirdik. Sosyal sorumluluk projelerimize yenilerini ekledik ve kapsamını genişlettik" değerlendirmesinde bulundu.

Turkcell’in “Engel Tanımayanlar” çatısı altında yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerine de değinen Sevilengül, şunları kaydetti:

"Kardelenler projemiz kapsamında Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile işbirliği yaptık. Engelli ve üniversite öğrencisi 100 Kardelenimizin eğitimine destek oluyoruz. Turkcell Akademi bünyesinde Engel Tanımayan Akademi’yi hayata geçirdik ve işitme engelliler için eğitimler hazırladık.  Bu sayede Akademimiz engel tanımayan müşterilerimiz için de bilgi kaynağı halini alıyor. Görme engelliler için ise Turkcell Akademi eğitimlerini Turkcell Hayal Ortağım’a dahil ediyoruz. Yine görme engelli futboluna da destek vermeye başladık. Görme Engelli Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne de ana sponsor olduk.

Bu alandaki samimi ve yoğun çalışmalarımız bize dünya birinciliği getirdi. Turkcell Hayal Ortağım servisi, GSMA 2014 Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleşen Global Mobil Ödülleri’nde ‘Toplumsal ve Ekonomik Gelişme’ kategorisi ‘En iyi Mobil Ürün-Uygulama’ başlığı altında dünya birincisi oldu. Engelli vatandaşlarımız için bilgiye, iletişime, sosyal hayata erişimde fırsat eşitliği yaratmak için daha pek çok yeniliği hayata geçirebileceğimizi biliyoruz ve bunun için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.” 

 

- Engelli Kardelenlere eğitim desteği

 

Verilen bilgilere göre, Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden Kardelenler’in bu yıl itibariyle kapsamı genişledi. Turkcell, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile kurduğu işbirliği sonucunda maddi durumu yetersiz olan, üniversite öğrencisi ve engelli 100 Kardelen’in eğitimine destek oluyor. Kardelenler arasında işitme, görme ve ortopedik engelli öğrenciler bulunuyor.

Turkcell, son bir yıl içinde engellilerin bilgiye erişimde önlerine çıkan güçlükleri kaldırmak üzere stratejiler geliştirdi. Turkcell’in “dünyanın bilgisini milyonların erişimine açmak” hedefiyle kısa süre önce dijitalleştirdiği Turkcell Akademi, engelli aboneler için de önemli eğitim fırsatları sunuyor. 

“Engel Tanımayan Akademi” sayesinde teknolojiden kişisel gelişime, iş dünyasından liderliğe, inovasyondan girişimciliğe 30 farklı eğitim işitme engelliler için Turkcell Akademi’de yerini almış durumda. Eğitimler, işaret dili ve altyazılı olarak veriliyor. 

Görme engelliler için ise Turkcell Akademi eğitimleri Turkcell Hayal Ortağım servisine dahil ediliyor. Akademi’nin Engelliler Haftası’na özel olarak hazırladığı bir çalışma da var. Bu kapsamda Turkcell Akademi, İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle Engelliler Haftası’nda Türk işaret dili eğitimlerini de sunmaya başlıyor. 

 

- Görme engelli sporlarında Türkiye’de ilkler

 

Turkcell’in hedefleri arasında görme engelli sporlarını tabana yayarak engelli vatandaşlarımızın sosyalleşmesine katkıda bulunmak da yer alıyor. Turkcell, geçmiş yıllarda Türkiye’de bir ilke imza atarak Görme Engelli Bisiklet sporunu 9. paralimpik branşı olarak başlatmıştı. Halen Görme Engelli Spor Federasyonu’nun ana destekçisi olan Turkcell, Tokat, Denizli, Konya, Kayseri ve İzmir’de 50 sporcuya destek veriyor.

Turkcell, kısa süre önce spor alanında bir yeniliğe daha imza attı ve Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu işbirliğine giderek görme engelli futboluna da destek vermeye başladı. Görme Engelli Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra Görme Engelliler Ligi’ne de adını vererek Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne ana sponsor oldu.

 

- Turkcell Hayal Ortağım

 

Turkcell’in Young Guru Academy (YGA) işbirliğiyle görme engelli abonelerinin bilgiye erişimini kolaylaştırmak için geliştirdiği  “Turkcell Hayal Ortağım” servisi geçen Şubat ayında dünya birinciliği getirdi. Servis, GSMA 2014 Mobil Dünya Kongresi kapsamında düzenlenen Global Mobil Ödülleri’nde, “Toplumsal ve Ekonomik Gelişme” kategorisi “En iyi Mobil Ürün-Uygulama” başlığı altında dünya birincisi oldu. 

Turkcell Hayal Ortağım sayesinde görme engelli aboneler, Türkiye ve dünyadan güncel haberleri, köşe yazılarını, dünya klasikleri başta olmak üzere binlerce sesli kitap ve eğitimleri, hayatlarını kolaylaştıran bilgi servislerini ücretsiz dinleyebiliyor. 

Turkcell Hayal Ortağım Goller Cepte IVR özelliğiyle görme engelli aboneler, taraftarı oldukları takımın gollerini maç anında otomatik gelen çağrılarla dinleyebiliyor, maçtaki dakika ve skoru öğrenebiliyor. 

Konum bazlı servisler sayesinde ise görme engelli aboneler nerede olduklarını, en yakın hastane, eczane gibi bilgileri ücretsiz sorgulayabiliyor. Şu ana kadar 50 bin kişinin aradığı Turkcell Hayal Ortağım günde yaklaşık 10 bin dakika dinleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com