Türkçe'ye en uygun klavye

Türkçe'ye en uygun klavye
Intersteno Türkiye Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Köse, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bir rapor sunacaklarını bildirerek, ''F klavyeyle 10 parmakla bakmadan yazma tekniğinin, ilköğretim 3. veya 4. sınıfta öğretilmeye başlanmasını önereceği

Intersteno Türkiye Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Köse, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bir rapor sunacaklarını bildirerek, ''F klavyeyle 10 parmakla bakmadan yazma tekniğinin, ilköğretim 3. veya 4. sınıfta öğretilmeye başlanmasını önereceğiz'' dedi.
Köse yaptığı açıklamada, Türkiye'de bilgisayarın on parmakla kullanılmasının yetersiz olduğunu belirtti.
DÜNYA STANDARDI YOK Intersteno Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu Türkiye Temsilciliği olarak, bilgisayarın, on parmakla Türkçeye en uygun olan ''F klavye'' ile öğretilmesi ve bu konuda iş birliği yapılması gerektiğini ifade eden Köse, bunun için okuma seferberliği gibi ''bilgisayarı da bakmadan kullanmaya teşvik seferberliği'' başlatılmasının zorunlu olduğunu savundu. Köse, ''F'' ve ''Q'' klavye arasındaki farka işaret ederek, ''Q klavye, uluslararası bir klavye sanılıyor. Klavyelerin oluşturulmasında bir dünya standardı yoktur. Değişik dilleri konuşan toplumların ses, hece ve harf ayrıcalıkları var oldukça, dünyanın tek bir standardı olamaz. Çünkü her milletin alfabesi farklıdır'' diye konuştu.
AMAÇ BİLGİSAYARLARI BAKMADAN KULLANMAYI ÖĞRETMEK Herkesin bilgisayarı bilimsel yöntemle kullanmayı öğrenmesi için eğitim alması gerektiğini belirten Köse, amaçlarının herkese bilgisayarı bakmadan kullanmayı öğretmek olduğunu kaydetti. Seçkin Köse, Milli Eğitim Bakanlığına bu konuda hazırladıkları rapor ve düzenledikleri kampanyalar hakkında bilgi vermeyi planladıklarını anlatarak, raporda, ''Türkiye'de bilgisayarın on parmakla teknik olarak hangi yaşta öğrenilmesi gerektiği'' konusunu gündeme getireceklerini bildirdi. Köse, ''F klavyeyi on parmakla bakmadan kullanma tekniğinin, ilköğretim 3. veya 4. sınıfta öğretilmeye başlanmasını önereceğiz'' dedi. Köse, raporda, on parmak kullanımının, sadece ilköğretim 4. sınıflara değil, bütün öğrencilere, öğretim görevlilerine, kamu çalışanlarına ve İş-Kur kanalı ile iş arayan bütün vatandaşlara öğretilmesi, bu faaliyetler kapsamında öğretmenler yetiştirilmesinin vurgulandığını ifade ederek, ortalama 70-80 saatlik bir eğitim süreci ile F klavyeyi öğrenmenin mümkün olduğunu söyledi.

Ensonhaber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com