''Türkçeye sahip çıkmak zorundayız''

''Türkçeye sahip çıkmak zorundayız''
Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen 734. Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında Haydarpaşa Garı'ndan Karaman'a hareket eden "Türk Dil Treni" Eskişehir'e geldi.

Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen 734. Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında Haydarpaşa Garı'ndan Karaman'a hareket eden 'Türk Dil Treni' Eskişehir'e geldi.
Vilayet Medanı'nda düzenlenen programda konuşan Nurullah Naci Kalkancı, Yunus Emre gibi Türkçe sevdalılarıyla olmaktan mutlu olduğunu belirterek, ''İstanbul'dan Karaman'a hareket eden ve bu aksam ağırlamaktan onur duyduğumuz Türkçe Treni'nin değerli yolcuları, Eskişehir'e hoş geldiniz. Türk dilinin ustası Yunus Emre'nin yolunda Türkçe sevdalılarıyla birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.
Karaman Valisi Süleyman Kahraman ise Türkçeye sahip çıkmak zorunda olduğumuzu belirtrek, ''Dilimiz sıkıntıya girerse biz de kişiliğimizi kaybederiz. Bu sene Türkçemizin daha zengin olması yolunda birtakım taleplerde bulunmak istedik. Türkçe Treni'yle Haydarpaşa'dan yola çıktık. 'Neden Türkçe Treni?' dersek çünkü biz mazimizle geleceğimizi birleştirmek istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Türkçe'nin her kelimesinde hüznümüz var, sevincimiz var. Türkçeyi hiçbir şeye feda edemeyiz. Asla Türkçeden
vazgeçemeyiz. Türkçe Fuzuli'nin kullandığı bir Türkçe. 'Türklerin en büyük hazinesi, Türkçe' diyen, 'Türk dili' diyen Atatürk'ün kullandığı, Fatih'in, Mevlana'nın kullandığı Türkçeden bahsediyorum. Biz bu Türkçeye sahip çıkmak zorundayız'' diye konuştu.
Konuşmaların ardından, tiyatrocu Ahmet Yenilmez ve ekibi, Karamanoğlu Mehmet Bey'in ünlü 'Türkçe Fermanı İlanı'nı canlandırdı. Daha sonra sanatçı İbrahim Sadri ve piyanist Tuluyhan Uğurlu tarafından kısa bir konser verildi.
Trende Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, AK Parti Karaman milletvekilleri Lütfi Elvan, Mevlüt Akgün ve üniversite öğrencileri de seyahat ederken; etkinliğe Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Eskişehir Vali Yardımcısı Nurullah Naci Kalkancı, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu ve vatandaşlar katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com