"Türkçe'ye yaptığımız kötülük 600 yıl sürdü"

"Türkçe'ye yaptığımız kötülük 600 yıl sürdü"
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Topluluğu tarafından organize edilen “Türkçe Günleri” adlı etkinlikte pek çok yazar ve düşünür üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Topluluğu tarafından organize edilen “Türkçe Günleri” adlı etkinlikte pek çok yazar ve düşünür üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.
Dilbilimi hakkında yürüttüğü çalışmaları, öyküleri, romanları, çocuk oyunları ve denemeleriyle tanınan Yazar Feyza Hepçilingirler, 'Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda yapılan etkinlikte, başkalarının anadili bizim anadilimiz olamaz. Yabancı kelimeler gereksiz yerlerde kullanılmaya devam ediyor. İşgal yalnızca topla tüfekle olmaz. Kültür, dil ve yaşama biçimiyle de işgal söz konusu olabiliyor' dedi.
'TÜRKÇE'YE YAPTIĞIMIZ KÖTÜLÜK 600 YIL SÜRDÜ'
Özellikle son dönemde dilde yaşanan kirlenmenin anlatıldığı söyleşide yazar Feyza Hepçilingirler, 'Türk dilini geliştirmek ve sahip çıkmak, Türkiye'de yaşayan herkesin görevidir. Bir dili zenginleştirmek, o dilde düşünmek, bilim ve kültür üretmektir. Türkçe ile bilim yapılmaz. Bilim dili İngilizcedir diyenler var. Böyle düşünerek yetersiz ve güçsüz hale getirilen Türkçe'ye yaptığımız kötülük 600 yıl sürdü. Ne acı ki bu süre içinde Türkçe konuşma diline indirgendi' şeklinde konuştu.
Türk dilinin özellikle son yıllarda internet ve medya araçlarının hızla gelişmesi sonucu yaşadığı kirlenme ve erozyona karşı özellikle gençleri uyaran ve Türkçemizin kültür ve sanatımızın damarlarındaki can suyu olduğunu sıkça tekrarlayan Feyza Hepçilingirler, 'Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerine seslenerek, Türkçenin geleceğini sizler koruyacaksınız' dedi.
'DİL, YALNIZCA BİR İLETİŞİM ARACI OLARAK GÖRÜLDÜĞÜNDE HAFİFE ALINIYOR'
Yalnızca bir iletişim aracı olarak görmeye alıştığımız belki de bu yüzden hafife almaya başladığımız dilin aslında yaşamımızı belirleyen en önemli kültürel etken olduğunu ifade eden Yazar Feyza Hepçilingirler, 'Dilimizin yoğurduğu bir zihinle düşünüyor, hissediyor ve bunları yine dili kullanarak aktarıyoruz' Feyza Hepçilingirler'in keyifli söyleşisinde aradıkları cevapları bulan DPÜ'lü gençler, Hepçilingirler'le bir araya gelip kısa sohbetler ettiler ve fotoğraf çektirdiler.
Konferans sonunda Feyza Hepçilingirler'e Türkçe Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Suat Ungan tarafından üniversite anı tabağı takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com