Türkeş 12 Eylül'e Karşıydı Peki O?

Türkeş 12 Eylül'e Karşıydı Peki O?
MHP, '12 Eylül Anayasası'nın değişmesine hayır' kampanyasını resmen başlatırken, partinin bugünkü yönetimiyle merhum lideri Alparslan Türkeş arasında ilginç bir çelişki ortaya çıktı..

Devlet Bahçeli liderliğindeki parti yönetimi,12 Eylüldarbe anayasasının değiştirilmesine 'hayır' diyeceklerini açıkladı.

Darbe mağduru ülkücülerin yüksek sesle pakete destek vereceklerini ilan etmeleri nedeniyle parti yönetimi ile taban arasında sert tartışmalar yaşanıyor.

Bahçeli, bu isimler için 'Ülkücü müsveddeleri' yakıştırmasında bulunmuştu. Fakat Alparslan Türkeş'in 1992 yılına ait bir röportajı Bahçeli'nin bugün izlediği politikayla zıt yönde mesajlar içeriyor.

Türkeş, bu röportajında, DYP-SHP koalisyonuna neden güvenoyu verdikleri sorusuna şöyle cevap veriyor: "12 Eylül anayasasını değiştireceklerine söz verdiler. 12 Eylül, ülkücüler olarak bize çok haksızlık etmiş, büyük mağduriyetler getirmiştir."

Konya'da yayın yapan Türkiye'nin ilk yerel televizyonu unvanına sahip Sun TV'nin arşivindeki görüntülere göre Türkeş, "Hükümet, programında 12 Eylül'ün bütün kalıntılarını ortadan kaldıracağını taahhüt etmiştir. Koalisyon protokolünde de buna önem vermiştir. 12 Eylül Türkiye'ye çok zararlı olmuştur. Ayrıca memleketimizde istikrar bulunmasını istiyoruz. Anayasa'yı da değiştirip, Anayasa'daki yanlışları düzelteceklerini taahhüt ettiklerinden kendilerine güvenoyu vererek destekledik." açıklamasını yapıyor.

Böylece, darbe anayasasının değiştirilmesine ne kadar önem verdiğini ortaya koyuyor.

Dönemin DYP-SHP koalisyonunun protokolünde, 'Demokratikleşme' başlığı altında şu ifadeler yer alıyordu: "(...) 1982 Anayasası hazırlanış, sunuluş ve kabul ediliş süreci, şartları ve içeriği ile ülkemizin demokratik gelişmesi önünde çok önemli bir engel olarak durmaktadır. 20 Ekim 1991 genel seçimleri öncesi yukarıdaki düşüncelerden hareket eden hemen hemen bütün siyasî partiler, biranayasa değişikliğigereğini dile getirmiş, bu arada DYP ve SHP tümüyle yeni bir anayasanın yapılması gereğinde benzer görüşler ortaya koymuşlardır.(...)"

Protokolün devamında 82 Anayasası'nın değişme gerekliliği madde madde sıralanmıştı.

MHP lideri Alparslan Türkeş, yukarıdaki taahhütleri de göz önüne alarak 49. hükümet olarak kayıtlara geçen 7. Demirel hükümetine güvenoyu verdi. 450 üyesi bulunan Parlamento'da hükümet 280 kabul oyuyla güvenoyu alarak göreve başladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com