Türkiye, 12 Darbesiye Yüzleşiyor!

Türkiye, 12 Darbesiye Yüzleşiyor!
Darbenin mimarları yargıya hesap vermeye hazırlanırken Tunceli'de gözaltında ölen Ali Ekber Yürek'in mezarı açıldı.

 Çıkan kemikler işkence izlerinin tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

12 Eylül darbesi yargıya açılırken Tunceli'de önemli bir adım atıldı. Darbe sürecinde işkenceyle öldürüldüğü ileri sürülen Ali Ekber Yü-rek'in mezarı savcılık kararıyla açıldı. Mezardan çıkan kemikler, işkence izlerinin tespiti için İstan bul Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Tüm mağdurların sorunu


Ali Ekber Yürek'in 1981 yılında öğretmenlik yaptığı Afşin'de, gözaltına alındıktan sonra işkence sonucu öldürüldüğü iddia ediliyordu. Başlatılan soruşturma kapsamında Savcı Mehmet Kuş, mezarın açılmasına karar verdi. İşkencenin tespiti için otopsi yapılması yönünde savcılık kararıyla Yürek'in Ovacık ilçesine bağlı Güneykonak Köyü'nde bulunan mezarı açıldı. Cumhuriyet savcısı ve adli tıp uzmanları mezarın açılması için çok sayıda zırhlı araç eşliğinde köy mezarlığına geldi. Mezarlığa ayrıca Yürek'in ağabeyi Mehmet Yürek, Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu adayı Ferhat Tunç, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin'in de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcisi geldi.

Yürek'in ağabeyi Mehmet Yürek, sorunun artık sadece kendilerinin değil tüm 12 Eylül mağdurlarının sorunu olduğunu dile getirdi.

30 yıldır bu acıyı yaşadıklarını belirten Yürek, "Eğer referandum sonucu oluşan süreçle, yargı gerçekten vesayetten kurtulduysa adalet tecelli edecektir. Bu sorun 12 Eylül'' de işkence görenlerin, sakat  kalanların, mağdurların soru. nudur. Her kim işkenceye maruz kaldıysabirleşerekbufaşistzul-münden kurtulmalarım umuyorum" " şeklinde konuştu.

Kemikler tabuta yerleştirildi

Daha sonra Ovacık Cumhuriyet Savcısı ve adli tıp uzmanlarının gözetiminde Yürek'in mezarı kazılmaya başlandı. Balyozlarla mezarlığın betonu kırılmaya çalışıldı ancak bu şekilde başarılı olunamayınca, vinçle beton kırma işlemi başlatıldı. Kazma işleminin ardından mezarda bulunan kemikler bir tabuta yerleştirildi. Kemikler işkence tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com