Türkiye 19. Kömür Kongresi

Türkiye 19. Kömür Kongresi
Kongrede, Soma'daki maden faciasıyla ilgili bilgilendirme oturumu gerçekleştirildi

ZONGULDAK (AA) - Türkiye Maden Mühendisleri Odasınca (MMO) Zonguldak'ta bu yıl 19'uncusu düzenlenen "Türkiye Kömür Kongresi"nde Soma'daki maden faciasıyla ilgili bilgilendirme oturumu gerçekleştirildi.

Eski MMO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, kentteki bir otelde düzenlenen ve 3 gün sürecek kongrenin Soma'daki maden faciasıyla ilgili bilgilendirme oturumunda yaptığı konuşmada, kazanın meydana geldiği maden ocağında 3 vardiya usulü çalışıldığını belirterek, "Vardiyalarda yaklaşık 800 işçi çalışıyor" dedi.

Kazanın olduğu vardiyada 787 kişinin tespit edildiğini belirten Torun, "Faciayı tetikleyen yangın, ocak havalandırma giriş noktasından yaklaşık bin 350 metre uzaklıkta meydana gelmiştir" diye konuştu.

"Kömür damarı kendiliğinden yanmaya müsait olup, geçmiş yıllarda da bu sorunla karşı karşıya kalınmıştır" diyen Torun, "Bu ocakta geçmiş yıllarda bu tür ciddi sorunlarla karşılaşılmıştır" ifadesini kullandı.

 

- Ölen madenciler anısına yürüyüş yapıldı

Oturumun ardından, kongreye katılanlar ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Milli Egemenlik Caddesi'nden kent merkezindeki Madenci Anıtı önüne kadar slogan atarak yürüdü. 

MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel, burada yaptığı konuşmada, özellikle 1980'li yılların başından itibaren uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaşma ve rödevans gibi uygulamaların kamu madenciliğini küçülttüğünü savundu.

Yüksel, "Bu kurumlar yerine üretimin, teknik ve altyapı olarak yetersiz olduğu, deneyim ve uzmanlaşması bulunmayan kişi ve şirketlere bırakılması, buna ek olarak kamusal denetimin de yeterli ve etkin bir biçimde yapılamaması iş kazalarının artmasına neden olmaktadır. Yaşadığımız son olay, bunu bize bir kez daha göstermiştir" diye konuştu.

Ayhan Yüksel, şunları söyledi:

"Ülkemizde, yüksek risk taşıyan, kuralsız ve denetimsiz çalışan, mühendislik bilim ve tekniğinden uzak, teknik elemanın gözetim ve denetimi olmaksızın, tamamen ilkel koşullarda çalışan pek çok maden işletmesi bulunmaktadır. İşletmelerin bilim ve teknolojinin ışığında hareket eden mühendisin denetimine açılabilmesi için, mesleki güvencelerinin sağlanabilmesi amacıyla, Maden Kanunu'nda teknik nezaretçinin, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nda ise iş güvenliği uzmanının mesleki güvencesi, iş ve ücreti devlet tarafından güvence altına alınmalıdır. Bu amaçla, mevcut Maden Kanunu Tasarısı geri çekilip, önerilerimiz doğrultusunda yeniden düzenlenmelidir."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının denetim elemanı olarak yararlanacağı maden mühendisi kadrolarını çoğaltması gerektiğini belirten Yüksel, denetimlerin artırılması gerektiğini ifade ederek, "Tüm işletmelerdeki maden üretimi, mutlaka yeterli sayıda maden mühendisinin nezaretinde yapılmalıdır. İş yerinde, her vardiyada daimi olarak maden mühendisi bulundurmayan işletmelere üretim izni verilmemelidir. Yaptığımız bütün bu önerilerin yalnızca yasal düzenlemelerle kalmayıp, uygulamada da yaşama geçirilmesi, benzer kazaların tekrarlanmaması açısından bir zorunluluktur" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com