Türkiye 2. Balkan Buluşması

Türkiye 2. Balkan Buluşması
Başbakan Erdoğan: (2)

İZMİR (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Balkanlarda, Rumeli'de yaşayan tüm kardeşlerimizin daima gönlümüzde yeri oldu. Başımızın üzerinde yeri var. Ama biz onların bulundukları yerde huzurla, güvenle, müreffeh şekilde yaşamasını arzu ediyoruz" dedi.

Erdoğan, Balkan İşadamları Derneği'nin Kaya Termal Otel'de düzenlediği Türkiye 2. Balkan Buluşması'nda yaptığı konuşmada, Balkanlar'da ecdad yadigarı eserlere sahip çıkma noktasında büyük çalışmalar yaptıklarını, yapmaya devam ettiklerini anlattı.

"Bölgedeki istikrarsızlıktan en çok etkilenenlerin başında buradaki kardeşlerimiz geliyor" diyen Erdoğan, son 30-35 yılda orada yaşananların bile sıkıntıların boyutlarını göstermesi açısından fikir vermeye yettiğini kaydetti.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Balkanlarda, Rumeli'de yaşayan tüm kardeşlerimizin daima gönlümüzde yeri oldu. Başımızın üzerinde yeri var. Ama biz onların bulundukları yerde huzurla, güvenle, müreffeh şekilde yaşamasını arzu ediyoruz. Balkanların ve Rumeli'nin boşalmasına gönlümüz asla razı gelmez. Bunun için oradaki kardeşlerimize yaşadıkları yerlerde onları desteklemenin, sorunlarını orada çözmenin çabası içerisinde olduk. Bunu Kosova'da yaptık bunu Bosna'da yaptık bunu Batı Trakya'da yaptık, Bulgaristan'da yaptık, Selanik'te, Karadağ'da, Rodos'ta, Girit'te, Sancak'ta, Romanya'da yaptık. Bütün bu bölgelere gerek Başbakan olarak şahsım, gerekse tüm bakan arkadaşlarımla defaatle gittik.

Balkanlar, dünyanın en güzel coğrafyalarından biri olmasına rağmen maalesef sürekli çalkantılara maruz kalmıştır. Bölgedeki istikrarsızlıktan en çok etkilenenlerin başında oradaki kardeşlerimiz geliyor. Sadece son 30-35 yılda orada yaşananlar bile sıkıntının boyutlarını göstermesi bakımından bizlere fikir vermeye yetiyor. 1989'da Bulgaristan'dan yaşanan büyük sorunlu göçün yol açtığı dramları hepimiz biliyoruz. Ardından 1992-1995 arasında Bosna'da yaşanan savaş ve yol açtığı acılar daha dün gibi aklımızda. 1990'lı yıllarda başlayıp 2008'e kadar Kosova'da süren olaylar yine hepimizin yakından bildiği bir konu. Biz bu bölgenin artık huzura kavuşmasını arzu ediyoruz. Bunun için Türkiye olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Balkanlarda, Rumeli'de yaşanan her acının kendi acımız olduğunu bilerek hareket ediyoruz. Bunun için demokrasinin güçlendirilmesi, ekonominin geliştirilmesi, barış ve dostluk ikliminin kök salması gerektiğine inanıyoruz.  Bosna'da yakın zamanda yaşanan olaylar bu süreçlerin aynı zamanda yürütülmemesi halinde heran yeri sorunların çıkabileceğini gösterdi."

 - "Bölgede yürüttüğümüz yüzlerce proje var"

Balkanlar ve Rumeli'ye yönelik politikalarında kültürel mirasların korunması çabalarının yanında ekonomik kalkınmayı sağlamaya da özel önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, bunu Kosova'da, Bosna'da hatta Bulgaristan, Romanya, Karadağ, Arnavutluk hatta Batı Trakya'da da yaptıklarını anlattı.

"Bölgede yürüttüğümüz yüzlerce proje var" diyen Erdoğan, Başbakan olarak defaatle bölgeye sürekli gidip geldiğini, bakanların sürekli gidip geldiğini ifade ederek, "Biz görevde olduğumuz sürece durmak yok yola devam" dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Oradaki kardeşlerimiz ekonomik anlamda istiyoruz ki üretken hale gelsinler. Kendi ayakları üzerinde dursunlar. Onun için kendilerine gerek hibe yoluyla gerek kredi yoluyla birçok destekler verdik. Önümüzdeki dönemde bu yöndeki çalışmalara daha fazla ağırlık vereceğiz. Türkiye'de iş adamlarımızı sürekli olarak bu ülkelere gönderiyoruz. Orada yaşayan kardeşlerimizin ekonomik olarak güçlenmeleri, kendi kendilerine yeter hale gelmeleri, ardından daha büyük çaplı üretime geçmeleri için mevcutlara ilave olarak yeni projeler geliştiriyoruz. Türkiye'nin büyümesiyle, güçlenmesiyle paralel şekilde oradaki kardeşlerimizde daha geniş imkanlara, daha büyük desteklere kavuşacaktır bundan kimsenin şüphesi olmasın. 

Balkanlardaki ecdad yadigari eserlere sahip çıkma konusunda gerçekten çok önemli çalışmalar ortaya koyduk. Bir Mostar'ı unutmak mümkün mü. Kosova'da bir Sinan Paşa Camii'ni unutmak mümkün mü, bir Fatih Sultan Camii'ni unutmak mümkün mü. Bunlar yerle yeksan olmuştur, bunları biz ayağa kaldırdık. Bir Murat Hüdavendigar külliyesini, türbesini unutmak mümkün mü. Bunlar ayağa kalktıkça, ordaki kardeşlerimiz farklı mutluluk duyuyordu. Her yerde, Batı Trakya'da, Bulgaristan'da, Romanya'da, Bosna Hersek'te hepsi. Daha da devam edeceğiz. Bu eserleri ayağa kaldıracağız. TİKA, Balkanlarda yürüttüğü faaliyetleri genişleterek sürdürüyor. Bu program çerçevesinde TİKA'nın Balkanlarda gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bir resim sergisi hazırlandı. Sergide yapılan çalışmaları somut olarak resimleriyle, bilgileriyle birlikte görebilirsiniz. TİKA bünyesindeki bu çalışmaları gayretle yürüten tüm arkadaşlarıma şükranlarımızı sunuyorum."

- 30 Mart seçimleri

30 Mart'ta Türkiye'de yerel seçime gidildiğini anımsatan Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Merkezi yönetimle yerel yönetimin bütünleşeceği anlamına gelen seçim olarak bunu görmek istiyoruz. Çünkü İzmir buna muhtaç. İzmir'de bir değişim olsun istiyoruz, İzmir'de bir dönüşüm olsun istiyoruz. Çünkü İzmir şu hale, bu yapıya layık değil, çok daha güzel olmasını istiyoruz.

Bunu işi bilen kılıcı kuşanan yapar. Şu andaki bunu yapamaz. İşte o irade, o aşk, o sevda, o dert  bizde. Nasıl ki Balkanlarda, Rumeli'de nasıl fellik fellik dolaşıyorsak, iş adamlarını oralara taşıyorsak, oralarda yatırım yapmasını teşvik ediyorsak aynı şekilde İzmir'imizi merkezi yatırımlarla bir yere getirdiysek yerel yatırımlarla İzmir'i de diyoruz sıçratalım." 

Programda sahneye çıkan sanatçı İsmail Özkan, Başbakan Erdoğan için yazdığı eseri seslendirdi.

Erdoğan'a konuşmasının ardından plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Programa Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, AK Parti İzmir milletvekilleri, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım da katıldı.  

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com