Türkiye-AB arasındaki transit geçiş sorunu

Türkiye-AB arasındaki transit geçiş sorunu
UND'nin, Türk taşımacılara yönelik transit kısıtlamaların kaldırılması için AB ile devam eden görüşmeleri

İSTANBUL (AA) - Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin (UND), Türk taşımacılara yönelik transit kısıtlamaların kaldırılması için Avrupa Birliği'yle (AB) devam eden görüşmeleri kapsamında Türkiye-AB arasından karayolu taşımacılığını değerlendiren bir etki analizi çalışması başlatıldı.

UND açıklamasına göre, Türk taşımacılarına yönelik transit kısıtlamaların kaldırılması için uzun süredir Avrupa Birliği nezdinde devam eden UND girişimleri, AB Komisyonu kanadında yankı buldu. Türkiye-AB arasından karayolu taşımacılığını değerlendiren bir etki analizi çalışması başlatıldı.

UND, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürlüğü'nden Türk taşımacısının transit geçişlerde yaşadığı sorunu görüşmek üzere davet aldı.

Davette, AB Genişleme Genel Müdürlüğü Direktörü Alexandra Cas Granje ile bir araya gelen UND heyeti, Türk araçlarının transit taşımalarında karşılaştıkları kota engeli, zorunlu mod dayatması gibi konularda Avrupalı tüketicinin ve üreticinin de zarar gördüğünü vurguladı. UND heyeti, AB'nin kendi iç pazarında serbest dolaşımda olması gereken malların gerçekten serbest dolaşamaması sonucunda AB ticaretinin rekabet gücünün zayıflatıldığını ve 21. yüzyılda böyle bir ticari anlayışının anlamsız olduğunu kaydetti.

Granje ise konunun AB tarafından fark edildiğini ve ilgili komisyon tarafından başlatılan bir etki analizi çalışmasının sonuçlarının beklendiğini aktardı. Çıkacak sonuca göre her iki tarafın kabul edebileceği bir çözüm geliştirilebileceğini dile getiren Granje, bunun için Türk taşımacılarının yaşadıkları sıkıntıları tüm yönleriyle, gerçek verilerle aktarmaya devam etmesi gerektiğini anlattı. 

Türkiye taşımacıları tarafından AB ülkeleri üzerinden gerçekleştirilen transit taşımalarda Bulgaristan, Macaristan, Romanya, İtalya ve Avusturya gibi bazı ülkelerce ayrımcı kısıtlamalara tabi tutuluyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com