"Türkiye, AB ile ABD arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşmasının içinde olmalı"

Türkiye, AB ile ABD arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşmasının içinde olmalı
Ekonomi Bakanı Zeybekçi: "Türkiye’nin içinde olmadığı böyle bir anlaşma bizim için kabul edilebilir değildir"

BUDAPEŞTE (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Avrupa Birliği ile ABD arasında müzakereleri devam eden serbest ticaret anlaşmasının içinde Türkiye'nin yer alması gerektiğini belirterek, "Türkiye’nin içinde olmadığı böyle bir anlaşma bizim için kabul edilebilir değildir" dedi.

Budapeşte'de 3. Türk-Macar İş Forumu'na katıldıktan sonra AA muhabirine açıklamalarda bulunan Zeybekçi,  AB ile ABD arasında görüşmeleri devam eden anlaşmaya değindi.

Zeybekçi, "AB şu anda bildiğiniz gibi ABD ile gümrük serbest anlaşmasının çok daha ilerisinde bir anlaşmaya doğru görüşmeler yapıyor. Biz bunu ABD tarafına da söyledik ve Avrupa Birliği’ne de söyledik. Türkiye’nin içinde olmadığı böyle bir anlaşma bizim için kabul edilebilir değildir. Sonuçları itibariyle bizi çok zor durumda bırakacak ve Türkiye’ye zarar verecek olan sonuçlar çıkabilir. Türkiye bunun içinde olmalı'' dedi.

''Türkiye bir taraf olarak biz sonradan yerine getiririz falan diye bırakılmamalı'' diyen Zeybekçi bu konuda Cezayir örneğini verdi.

Zeybekçi, AB ile Cezayir arasında ticaret anlaşması imzalandığını ve AB ürünlerinin Cezayir’e serbest olarak girdiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Cezayir ürünleri AB’ye serbest olarak giriyor. Aynı zamanda Cezayir ürünleri Türkiye’ye de serbest olarak giriyor. Ama Türk ürünleri Cezayir’e giremiyor. Cezayir, Türkiye ile serbest ticaret anlaşması yaparsa ancak böyle bir şey oluyor. Burada devreye giren bir sistem olmalı. Bağımsız hiçbir ülkenin kolay kolay kabul edemeyeceği bir şey. 1995 şartlarında Türkiye bunu hangi sebeplerle kabul etti, onu irdelemek veya yermek anlamında söylemiyorum. O günün şartlarını o gün değerlendirmek lazım ama bugün baktığımızda bu Türkiye için kabul edilebilir ve sürdürülebilir değildir. Bu konuyu biz yeniden müzakereye açtık ve açıyoruz. Görüşmelere de başladık. İnşallah Gümrük Birliği anlaşmasını biz yeniden uygun olan ve bize yakışan hale getirmek için ümitliyiz ve getireceğimize de inanıyorum'.'

Nihat Zeybekçi Türkiye'nin AB ile müzakere sürecinde bir de Gümrük Birliği meselesi olduğu dikkati çekerek, ''Yani 1995 senesinde imzalanan ve 1996 yılının birinci ayında yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşmasının sonuçları itibariyle bazı yerlerde bazı konuları bizim için katlanılabilir değildir. Yani üçüncü ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları bölümü ve gümrük birliği kapsamında Türk ürünlerinin kayıtsız ve şartsız serbest dolaşımını engelleyen bazı kota uygulamaları, yani en son Bulgaristan’la yaşadığımız bazı problemler. Bunlar bizim için kabul edilebilir değildir'' dedi.

Zeybekçi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Brüksel'e yaptıkları ziyarette AB Ticaret Ekonomi Bakanı yani AB Komiseri Karel de Gucht’la çok özel bir görüşme yaptıklarını ve daha sonra bunu Davos'ta devam ettirdiklerini belirterek, Gucht'un 28 Şubat tarihinde Türkiye’ye geleceğini ve orada Avrupa ve Gümrük Birliği ile ilgili anlaşmalarda rahatsızlık duyulan alanlarla ilgili yeniden müzakere etmeyi görüşeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Budapeşte'de olduklarını hatırlatan Zeybekçi, şöyle konuştu:

''Gerçekleştirdiğimiz ziyaret inanılmaz derecede güzel geçiyor. Herşeyden önce Macaristan’ı aynı kültürde ve aynı anlayışta görmek, AB’de tam üye olan bir ülkenin AB’yi bizim gibi farklı bir bakış açısıyla bakan bir ülke olarak görmek bizi son derece sevindirdi. Bildiğiniz gibi Macaristan AB’de Türkiye’nin dostları grubunun içinde yer alan, Türkiye’yi her alanda kayıtsız ve şartsız destekleyen bir ülke. İş forumunda da ilgili bakan Michael Varga, tabii ki önce Cumhurbaşkanımız ve Macaristan Başbakanı Orban’ın da katıldığı açılış konuşmasından sonra ikimizin iş forumunda bir konuşması oldu. Orada dile getirdiğimiz gibi bizim için şuanda AB’ye katılmak ve tam üye olmak, bizim için süreci yaşamak daha önemli. AB sürecini yaşayarak Türkiye’nin tüm sistemlerini gerek ekonomi, gerek hukuk, gerek demokrasi bütün sistemlerini AB normlarına uygun hale getirmek, bu süreci yaşamak çok daha önemli..."

Şu anda Türkiye'nin 650 milyon dolar civarında Macaristan’a ihracatı olduğunu, Macaristan’ın da Türkiye’ye yaklaşık olarak 1,3 milyar dolar civarında ihracatı olduğuna işaret eden Bakan Zeybekçi, sözlerini şöyle tamamladı:

 ''Yani 1 milyar 900 veya  2 milyar dolar civarında toplam ticaret hacmimiz var. Bu iki ülkeye yakışan bir şey değil. İki ülkenin potansiyeline yakışan bir şey değil. Bizim derhal, Sayın Cumhurbaşkanımız da dile getirdi, 5 milyar dolarlık hedefe ulaşmamız gerekiyor. Ama asıl önemli olan ve benim heyecan verici olarak gördüğüm, biz Macaristan’la Türkiye’nin iş dünyası olarak gerek teknoloji gerek sermayede önümüzdeki dönemde üçüncü ülkelerde iş birliği ve teknoloji transferinde iş birliği. Gerek yenilenebilir enerji kaynaklarında Türkiye’nin teknoloji transferinde iş birliği çok önemli bir ortak olarak görüyorum Macaristan’ı. Üçüncü ülkelerde güzel şeyler yapmayı da ümit ediyorum. Bugünkü iş forumundan sonra ikili ilgili bakanla çok yararlı bir görüşme yaptık. Yakında çok kısa bir süre sonra imzalanacak JETKO anlaşmasıyla ilgili maddeler hazır hale geldi. Metinleriyle ilgili son kontroller yapılacak, Macarlar'ın da nisanın ilk haftasında seçimleri var, peşinden hemen sonra kurulacak hükümetle bu anlaşmanın imzalanması hususunda anlaştık'.'

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com