Türkiye-AB Ortaklık Komitesi 120. kez toplanacak

Türkiye-AB Ortaklık Komitesi 120. kez toplanacak
Türkiye-AB Ortaklık Komitesi'nin 120. Toplantısı'nın 12 Nisan 2012'de Brüksel'de yapılacağı bildirildi.

Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1 Aralık 1964 tarihinde yürürlüğe giren Ankara Anlaşması çerçevesinde kurulan ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin teknik düzeyde takibini yürüten Ortaklık Komitesi'nin toplantısında, ortaklık ilişkisi ve müzakere sürecindeki son gelişmeler ve sorunların ele alınacağı belirtildi.

Açıklamaya göre toplantı gündeminde, müzakere süreci ve vize konularının yanı sıra siyasi ve ekonomik kriterler, adalet ve içişleri, mali yardımlar, enerji, ulaştırma, çevre, gümrük birliği ve serbest ticaret anlaşmaları başlıkları yer alıyor. Komitenin Türk Hükümeti, AB üyesi ülkeler, AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu temsilcilerinden oluştuğu kaydedildi.

Açıklamada, Türk heyetinin, Ortaklık Komitesi çalışmalarının koordinasyonunu yürüten Avrupa Birliği Bakanlığı'nın yanı sıra Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı temsilcilerinden oluştuğu belirtildi.

Türkiye ve AB arasında en üst düzey karar alma organı olan ve bakanlar düzeyinde toplanan Ortaklık Konseyi'nin ise Haziran ayında toplanmasının öngörüldüğü bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com