Türkiye-Afganistan dostluk gününün 93. yıldönümü

Türkiye-Afganistan dostluk gününün 93. yıldönümü
İki ülke dostluk gününün 93. yıldönümü, başkent Kabil’de düzenlenen iki ayrı törenle kutlandı

KABİL (AA) - Türkiye ve Afganistan arasında imzalanan İttifak Antlaşması'nın 93. yıldönümü, başkent Kabil’de düzenlenen iki ayrı törenle kutlandı.

Dostluk günü yıldönümü vesilesiyle ilk tören, Kabil’in Pağman bölgesindeki Türk-Afgan Dostluk Parkı'nda düzenlendi. 

Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz, Kabil Belediye Başkanı Mohammad Yunus Nevendiş ve çok sayıda yetkilinin katıldığı törende, Türk-Afgan Dostluk Parkı'na ağaç dikildi.

Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi İsmail Aramaz, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Afgan halkı istediği müddetçe Afganistan’ın yanında yer almaya devam edeceğini ve ikili yardım programlarını sürdüreceğini belirtti.

Afgan-Türk dostluğunun ilelebet devam edeceğini söyleyen Aramaz, Türkiye’nin herşeyden önce sağlık ve eğitim alanında Afganistan’a destek verdiğini, bu alanda çok sayıda projenin yürümekte olduğunu vurguladı.

"Gazi Emanullah Han ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1 Mart 1921’de imzalanan Dostluk Anlaşması'ndan önce de Afgan-Türk liderlerin dost olduğunu" vurgulayan Aramaz, “İki liderin dostluğu, ülkelerinin bağımsızlığını savaş alanında kazandıkları için önemli” dedi.

Kabil Belediye Başkanı Mohammad Yunus Nevendiş de Türkiye’nin geçen 12 yılda Afganistan’a değişik alanlarda önemli destek verdiğini belirterek, “Türk dostlarımız Afganistan’da yüzlerce projeye imza attı. Başkent Kabil’de ilk ve şimdiye kadar benzeri olmayan üst geçit projesini geçekleştirdi” diye konuştu.

Türkiye’nin geçen yıllarda verdiği desteğin devem etmesini isteyen Nevendiş, “Türkler kendilerini Afganistan’da yabancı bir ülkedeymiş gibi hissetmiyorlar, Afganlar da Türkiye’yi kendi vatanları gibi görüyorlar. Bu da bizim dostluğumuzun güçlü olduğunu gösteriyor” dedi.

Afganistan-Türkiye dostluk gününün kutlanması için ikinci tören ise başkenti Kabil’in Babur bağında düzenledi.

İki ülkenin milli marşları ile başlayan törene, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi, Kabil Belediye Başkanı ile yabancı ülke büyükelçileri ve Afgan vatandaşlar katıldı.

Buradaki törende, konuşmaların ardından Afgan sanatçılar yerel parçalar seslendirdi. Törene katılanlar, yerel sanatçılar tarafından söylenen şarkılara büyük ilgi gösterdi.

Afganistan-Türkiye dostluğunun 93. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde daha sonra Türk-Afgan Dostluğu konulu fotoğraf sergisi açıldı. Ebru sanatçısı Mehmet Ali Asal da ebru sanatının nasıl icra edildiğini uygulamalı şekilde gösterdi. Asal'ın çalışmaları, davetliler tarafından ilgiyle izlendi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com