Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi 8. Toplantısı

Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi 8. Toplantısı
Pakistan Başbakanı Şerif:- "Afganistan çok tarihi bir dönemden geçiyor. Bütün Afganların bir araya gelmesi, barışı sağlaması ve ülkelerini yeniden inşa etmeleri gerekiyor. Afgan halkının direnci ve kararlılığıyla bu zorlukları geride bırakacağına inanıyor

Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, ülkesinin, tarihi bir dönemden geçen Afganistan'daki barış sürecini desteklediğini belirterek, "Afgan halkının direnci ve kararlılığıyla bu zorlukları geride bırakacağına inanıyoruz. Benim hükümetim de ikili ilişkiler temelinde Afganistan'da iyi komşuluk ilişkileri kurma ve sürdürme konusunda kararlı" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirvesi 8. Toplantısı'nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Pakistan Başbakanı Şerif, burada yaptığı konuşmada, ikinci evi gibi gördüğü Türkiye'ye gelmekten mutluluk duyduğunu vurgulayarak, Türk hükümetine ve Türk halkına desteklerinden ötürü teşekkür etti. Zirve kapsamında Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai'yi de görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Şerif, "Pakistan, Asya'nın Kalbi'nde sürdürülebilir barışın tesisi için Türkiye'nin atmış olduğu adımları takdirle karşılıyor" diye konuştu.

Pakistan'ın, Afganistan'daki barış ve uzlaşı sürecine desteğini dile getiren Şerif, "Afganistan çok tarihi bir dönemden geçiyor. Bütün Afganların bir araya gelmesi, barışı sağlaması ve ülkelerini yeniden inşa etmeleri gerekiyor. Afgan halkının direnci ve kararlılığıyla bu zorlukları geride bırakacağına inanıyoruz. Benim hükümetim de ikili ilişkiler temelinde Afganistan'da iyi komşuluk ilişkileri kurma ve sürdürme konusunda kararlı" dedi.

- "Her türlü desteği sağlamaya hazırız" -

Pakistan Başbakanı Şerif, kapsayıcı bir çözümün Afganistan ve tüm bölgeye barış getireceğinin altını çizerek, "Gücümüz dahilinde her türlü desteği sağlamaya hazırız" diye konuştu.

Süreçteki zorluklara da değinen Şerif, "Önümüzde aşırıcılık, sosyo-ekonomik geri kalmışlık ve terörizm gibi önemli zorluklar var. Bu ortak zorlukları en iyi aşma yolu da bölgede çabalarımızı ortak kılmak ve uluslararası arenada beraber hareket etmek" dedi.

Navaz Şerif, zirve kapsamında liderlerle yaptığı görüşmelerde nasıl bir etkileşim sağlandığının sorulması üzerine, Ankara'daki temaslarının sonuçlarından çok memnun olduğunu söyledi. Pek çok konuyu tartıştıklarını ve karşılıklı olarak endişeleri dinlediklerini ifade eden şerif, "Bundan sonraki amacımız, Afganistan'daki barış sürecini kalpten ve doğrudan destekleyebilmek" ifadesini kullandı.

Kendisinin de Kabil'e bir ziyarette bulunduğunu hatırlatan Şerif, "Sayın Cumhurbaşkanı Karzai ile aynı düşüncelere ve yaklaşıma sahibiz. Önemli olan yanlış algılamaların, farklılıkların ve geçmişten kaynaklanan sorun ve engellerin ötesine geçebilmek" değerlendirmesinde bulundu.

Pakistan'daki Türk sivil toplum kuruluşları ve okullarına ilişkin görüşü de sorulan Şerif, "Pakistan'daki Türk okulları mükemmel iş çıkarıyor, birçok öğrenci fayda sağlıyor, eğitim standardı çok yüksek" yanıtını verdi. Şerif, Türk okullarının sunduğu eğitimin iki ülke arasındaki dostluk bağlarını da güçlendirdiğini kaydetti.

Muhabir: Duygu Özbay
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com