"Türkiye ağaçlandırmada dünya üçüncüsü"

"Türkiye ağaçlandırmada  dünya üçüncüsü"
Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu 74 milyon insanın suyunun kendisine emanet olduğunu belirterek, İstanbul'un havasının Paris'ten, Ankara'nın havasının da New York'tan daha temiz olduğunu belirtti.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu 74 milyon insanın suyunun kendisine emanet olduğunu belirterek, İstanbul'un havasının Paris'ten, Ankara'nın havasının da New York'tan daha temiz olduğunu belirtti.
Çevre ve Ormanı Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde 138 günde yapımı tamamlanan Limak Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile İlci Orta Öğretim Öğrenci Yurdu'nun açılışını gerçekleştirdi. Açılış töreni için geldiği memleketi Şuhut'ta vatandaşların yoğun sevgi gösterileri ile karşılanan Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin artık başının dik olduğunu belirtti. Suyu sadece İstanbul'a, Ankara'ya, Ağrı'ya, Erzurum'a ve Aydın'a getirmekle kalmadıklarını anlatan Bakan Eroğlu,
Afyonkarahisar'ın suyunun da Düzaağaç-Akdeğirmen Barajı ile 2060 yılına kadar hazır olduğunu ifade etti. Bakan Eroğlu, Afyonkarahisarlının memba suyu gibi su içtiğini belirterek, Şuhut'a da diğer ilçelerde olduğu gibi modern bir arıtma tesisin kurulacağını bildirdi. Bu sene içerisinde çalışmanın tamamlanacağını kaydeden Bakan Eroğlu, Şuhut'un suyu gibi Türkiye'nin her yerinde toplam 74 milyon vatandaşın suyunun kendisine emanet olduğunu dile getirdi.

'EN ÇEVRECİ HÜKÜMET BİZİZ'
Çevre konusunda destanlar yazdıklarını vurgulayan Bakan Eroğlu, 'Türkiye'de gelmiş geçmiş hükümetler içerisinde en çevreci hükümet biziz. Bunu da ispat ettik çünkü bütün şehirlerdeki hava kirliliği problemini biz çözdük. İstanbul'un havası şu anda Paris'ten de temizdir, Londra'dan da temizdir. Ankara'nın havası New York'tan da temizdir. İşte farkımız bu' şeklinde konuştu. 'Türkiye'de en büyük ağaçlandırmayı biz yapıyoruz' diyen Eroğlu, dünyada en fazla ağaçlandırmanın da şu anda Türkiye'de olduğunu
bildirerek, 'Ağaçlandırmada dünyada üçüncülüğe yükseldik. Çin'den ve Hindistan'dan sonra ağaçlandırmada, ormanların ıslahında Türkiye var. Onların alanları büyük, onlarla yarışmamız mümkün değil ama oran olarak baktığımız zaman, yani ormanlık alanların ülke yüzey alanına oranı açısından ağaçlandırmaya baktığımız zaman dünya birincisi Türkiye'dir' diye konuştu.

'BELÇİKA'NIN YÜZÖLÇÜMÜ KADAR AĞAÇLANDIRMA YAPILACAK'
Bakan Eroğlu, 2012'nin sonuna kadar Belçika'nın yüzey alanına yakın, yani Avrupa'da bir devletin yüzey alanına yakın bir bölümü Türkiye'de ağaçlandıracaklarını belirterek, 'Yollar, hastane avluları, okul bahçeleri, mezarlıklar, cami avluları ve açık alanlar ağaçlanacak. Türkiye'de boş, ağaçlandırılmadık yer kalmayacak. Bunları anlatırsak sabah olur. Bunların hatırasını yazıyorum. Bu kardeşiniz şu ana kadar Türkiye'de tam bin 600 tane tesis açarak ülkemizin hizmetine sundu' diye konuştu.
Bakan Eroğlu'nun konuşmasının ardından okulun yapımında emeği geçenlere plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi. Okulu gezen Eroğlu, bir sınıfta 'Çevrecilik' dersi verdi.
Yapımı tamamlanan Kız Meslek Lisesi'nin 12 bin metrekare açık, 5 bin 212 metrekare kapalı alana sahip 480 öğrenci ve 19 derslikli olduğu, okul alanı içerisinde anaokulunun yanı sıra spor salonları, resim ve müzik derslikleri, oyun odaları, basket ve voleybol sahalarının yer aldığı belirtildi.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, okulun ardından İlci Orta Öğretim Öğrenci Yurdu'nun da açılışını gerçekleştirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com