Türkiye Alkol Politikaları Platformu Genel Kurulu

Türkiye Alkol Politikaları Platformu Genel Kurulu
Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin de aralarında bulunduğu 50 üye kurum ve kuruluşun katılımıyla kurulan TAPP, ilk genel kurulunu gerçekleştirdi

İSTANBUL (AA ) - Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği ve Türk Kalp Vakfı'nın da aralarında bulunduğu 50 kuruluşun katılımıyla alkol tüketiminin çağdaş normlarla uyumlu bir şekilde denetlenmesi amacıyla kurulan Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP), ilk genel kurulunu gerçekleştirdi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nde düzenlenen genel kurul toplantısının ardından TAPP Yürütme Kurulu adına basın mensuplarına açıklama yapan Dr. Mehmet Akif Seylan, geçen yıl kurulan platformun çalışma prensiplerinin belirlendiğini, tüzüğün kabul edildiğini, yürütme, etik, bilim ve danışma kurulu üyelerinin seçildiğini söyledi.

Alkolün gerek Türkiye'de gerekse dünyada en önemli halk sağlığı problemlerinden biri olduğunu belirten Seylan, alkolün özellikle gelişmiş Batı ülkelerinde artık mücadele edilmesi son derece güçleşmiş büyük sorunlara yol açan bir konu haline geldiğini kaydetti.

Seylan, "Ülkemizdeki çalışmalarda da lise öğrenci seviyesinde dahi yaklaşık her 3 öğrenciden birinin alkolle tanışmış olduğunu ne yazık ki biliyoruz. Ülkemizde alkol sorunu gelişmiş batı ülkelerindeki kadar kronik bir sorun haline gelmeden önce harekete geçerek, bu konuyla toplumun bütün kesimlerine seslenen, sigara, tütün, uyuşturucu madde konusu gibi toplumun ortak paydasında fark edilir hale getirmek ve bu konuda mücadele edilmesini sağlamak üzere platformu oluşturduk" diye konuştu.

Toplumunda alkol sorunu yaşanan ülkelerde ciddi alkol politikaları ve bunların yaptırımı olduğunu ifade eden Seylan, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerinse ne yazık ki bu politikaları yeni oluşturduğunu belirtti.

Seylan, 2000'li yıllardan sonra alkol endüstrisinin serbest piyasa içinde hareket etmesinin alkol ürün sayısını artırdığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Alkol kullanımındaki artış da Türkiye'de bir alkol problemine yol açacak seviyeye gelmiştir. Aynı zamanda ülkemizi ve toplumumuzu alkol endüstrisinin hedefi haline getirmiştir. Bizler de toplumun birçok farklı alanı ve sektöründen alkolle dolaylı veya indirekt ilişkisi olan bir çok sivil toplum kuruluşu da bu platformda bir araya geldik. Ülkemizin alkolle olan mücadelesinde bir çok başka ülkede görüldüğü gibi sivil bir inisiyatifi başlatmış bulunuyoruz."

- "Gençler önemli risk faktörü"

Seylan, platform olarak önce kuruluşlarını duyurmayı amaçladıklarını, 50 üyeyi artırarak geniş bir toplumsal tabana yayılmak istediklerini ifade ederek, alkolün toplumsal ve kişisel zararlarıyla ilgili farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.

Alkolle ilgili kamu spotları hazırladıklarını belirten Seylan, bağımlılıklarla ilgili en önenmli risk grubunun gençler olduğunu, çalışmalarında da gençlerin hedef kitleleri içinde yer alacağını anlattı.

TAPP Yürütme Kurulu Üyesi Seylan, "Alkol tüketimi dünyada yılda 2,5 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır. Yine alkol bir çok hastalığın başlıca risk faktörü olurken şiddet, yaralanma ve iş kayıplarının da önemli nedenlerinden biridir. Amacımız toplumda sigara ve uyuşturucu konusunda nasıl bir farkındalık oluşturulmuşsa alkol konusunda da aynı farkındalığı oluşturmak" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com