Türkiye Amerika'nın oyuncağı oldu!..

Türkiye Amerika'nın oyuncağı oldu!..
Milliyet Gazetesi yazarlarından Can Dündar bugünkü köşesinde "Oyundu, gerçek oldu" başlıklı yazısında ABD'de oynanan "savaş oyunu"nu ardından gerçekleşen gelişmeler ışığında tekrar değerlendiriyor.

1.5 ay önce Hürriyet’in ABD temsilcisi Tolga Tanış ABD'de oynanan bir savaş oyununu haberleştirmişti. “Savaş oyunu” üç grup halinde oynanmıştı. Liberallerin kalesi Brookings ve Cumhuriyetçilerin toplandığı American Enterprise ile Savaş Çalışmaları Enstitüleri tarafından ortaklaşa yürütülmüştü.

Her grup ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’dan birini temsil ederken, aralarında Pentagon, ABD Dışişleri Bakanlığı ve CIA’da çalışmış uzmanların yer aldığı ekipler temsil ettikleri ülkeler adına kararlar almışlardı. Oyun bir gün sürerken, 2013 Nisan’ında ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın hangi durumda olacakları tahmin edilmeye çalışılmıştı. Gaziantep patlamasının kurgulandığı bu savaş oyunu sonradan fazla gerçekçi bir hal almaya başladı. Suriye'ye ilişkin bu similasyonda krizin Türkiye tarafından üstlenilmesi kurgulanıyordu.

Can Dündar yazısından "oyun"un kurgusunu şöyle anlatıyor:
Amerikalılar ve Suudiler, krize Türkiye’nin liderlik etmesini istiyor, onu müdahale için kışkırtmaya çalışıyordu. Ancak Türkiye, “NATO’suz hareket etmem” diye ayak diriyordu.
Bunun üzerine Amerikalı senaristler, Türkiye’yi ikna edecek başka bir yol düşündü:
Suriye’deki çatışmayı tırmandırmak, ölü sayısını artırmak ve Türkiye sınır kapısına mülteci yığmak...
Bunu da denediler; Türkiye, yine girmedi.
Geriye bir tek yol kalmıştı:
Türkiye’de bomba patlatmak...
Ankara’yı savaşa razı edecek formül buydu.


Savaş oyununun bu kısmında gerçekleşmemiş bir kurgu kalmadı. Dündar oynanan "oyun"un daha iyi anlaşılması için similasyonun sonuç değerlendirmesinden birini şöyle aktarıyor:
"Bombalamalar artınca Türkiye ekibi, Suriye’ye askeri müdahaleye mecbur kaldı.”

Dündar'ın savaş tamtamcılarına karşı bir de çağrısı var:
"Aynı komşu toprağını üleşen, birbirine alışverişe giden, kız alıp veren, aynı dinden, aynı sülaleden insanlarla savaşmaya çok teşne olanlara, 'Lütfen siz önden buyurun cepheye' diyelim." (KKE)

Can Dündar'ın yazısının tamamı için:
http://gundem.milliyet.com.tr/oyundu-gercek-oldu/gundem/gundemyazardetay/06.10.2012/1607356/default.htm

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com