"Türkiye ana dilde eğitime hazır değil"

"Türkiye ana dilde eğitime hazır değil"
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin ana dilde eğitime hazır olmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) üyeleri ile bir araya geldiği toplantıda, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Hiç kimsenin demokrasilerde bedenini ölüme yatırmasını istemeyiz. Diyarbakır’da da, İzmir’de de açlık grevlerini bırakmaları çağrısında bulunduk. Talepleri var. Bu talepleri değerlendirecek olan ana muhalefet partisi olarak biz değiliz. Çünkü biz icra makamında değiliz. Değerlendirecek olan icra makamı konumundaki hükümettir, AKP’dir. Başbakan’a şu çağrıda bulundum; açlık grevleri dolayısıyla olayı gerginleştiren bir söylem geliştirmeyiniz. Daha yumuşak bir üslup kullanın diye çağrıda bulundum. Artı, kişileri zorla açlık grevine teşvik etmek, ‘siz de açlık grevi yapın’ demek doğru bir davranış değildir. İnsan bedeni üzerinden siyaset yapılmamalı” diye konuştu.
 
Ana dil konusunda CHP’nin görüşünün belli olduğunu dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Herkes ana dilini kullanabilir. Üzerindeki yasağın kalkması konusunda kanun teklifini veren biziz. Ana dil eğitimi konusunda Türkiye’nin hazır olmadığı kanaatindeyiz. Bunu biz pek çok yerde dile getirdik" dedi.
 
Açlık grevleri konusunda hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, "Eğer cezaevinde herhangi bir yurttaş yaşamını yitirirse bunun sorumlusu hükümettir. İster tutuklu, ister hükümlü olsun bir kişi cezaevine konduğu andan itibaren onun can güvenliğinden hükümet sorumludur. Hükümet sorumluluğun farkında olmalıdır” ifadelerini kullandı.
 
AZİZ YILDIRIM YALANLAMASI
 
Kılıçdaroğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’a milletvekilliği teklifi yapıldığı iddiasını ise yalanladı. Kılıçdaroğlu, “Sayın Aziz Yıldırım’a milletvekili adaylığı teklifini ilk kez duyuyorum. Ortada ne seçim var...Kendisini ziyaret ettim, uğradığı haksızlık nedeniyle ‘geçmiş olsun’ dedim, o kadar. Onun dışında bir görüşüm olmadı” diye konuştu.
 
Bir basın mensubunun, “KOBİ’ler için bir çalışmanız var mı?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Var. KOBİ’ler ödedikleri sosyal güvenlik ve vergi miktarı kadar bir krediyi sıfır faizle alacaklar. Bizim projemiz bu. 100 lira vergi ve sigorta primi ödemişse, ona bankadan 100 lira kredi verilecek, sıfır faizli. Bunun birden fazla nedeni var. Bir, istihdam yaratacağız. İki, kaçağı önleyeceğiz. Üç, kayıt dışı istihdamı önleyeceğiz. Dört, KOBİ’leri teşvik edeceğiz. Beş, bundan zararlı çıkmayacağız” ifadelerini kullandı.
 
“TÜRKİYE EKONOMİSİ SAĞLAM DEMEDİM”
 
Türkiye ekonomisiyle ilgili İzmir ve İstanbul’daki söylemleri arasında çelişki olduğu iddiasını yalanlayan Kılıçdaroğlu, “Hiçbir yerde, hiçbir zaman 'Türkiye ekonomisi sağlamdır’ demedim. Nereden çıktı bu? Hem sağlam diyeceksin, hem bu kadar eleştiri” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com