Türkiye arabulucu olmasın

Türkiye arabulucu olmasın
Türkiye’nin İsrail-Filistin barış sürecinde aktif rol almasını ABD isterken hem İsrail hem Filistin cephesinden Ankara’nın arabuluculuğuna itiraz geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İstanbul’da dün gerçekleştirdiği temasların önemli gündem maddeleri arasında yer alan İsrail-Filistin barışında Türkiye’nin oynayabileceği rol tartışılıyor. İsrail Uluslararası İlişkiler, İstihbarat ve Stratejik İlişkiler Bakanı Yuval Steinitz dün İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada Ankara’nın olası barış müzakerelerinde aktif rol oynabileceği iddialarını reddetti.

‘Hamas’la konuşmayacağız’

Steinitz, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland’ın “Türkiye bütün kesimlerden Filistinlileri Ortadoğu Dörtlüsü’nün ilkelerini kabul etmek yolunda cesaretlendirebilir” açıklamasına tepki gösterdi. Bakan “Hamas’la müzakere etmiyoruz. Dolayısıyla Erdoğan’ın Hamas’la bağlarının olmasının bir anlamı yok. Filistin yönetimiyle doğrudan konuşabiliyoruz bu açıdan da arabuluculuğa ihtiyaç yok. Eğer birileri arabuluculuk yapacaksa bu Ortadoğu Dörtlüsü olacaktır” dedi.

Filistin’in Sesi radyosuna konuşan Filistin Dışişleri Bakanı Riad el Malki de benzer şekilde Türkiye’nin arabuluculuğunun ‘etkisiz’ olacağını öne sürdü. Malki, Filistin yönetiminin Ortadoğu Dörtlüsü özellikle de İsrail üzerindeki etkisi nedeniyle Washington’ın devreye girmesini tercih ettiklerini belirtti. Malki ayrıca Türkiye ve İsrail arasında diplomatik ilişkilerin eski haline henüz döndürülmediğinin altını çizdi.

Tarafsızlık Vurgusu

İsrail’de yayımlanan Yedioth Ahronot gazetesine konuşan İsrailli diplomatik kaynaklar ‘Başbakan Erdoğan’ın Suriye meselesi de gözönüne alındığında tarafsız bir arabulucu olmadığına’ dikkat çektiler. Adı açıklanmayan bir kaynak “İsrail’le Türkiye arasında bir uzlaşmaya varılmış olması bir ay önce yapılmış Yahudi karşıtı açıklamaları silmiyor” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com