“Türkiye asla AB’ye üye olamayacak”

“Türkiye asla AB’ye üye olamayacak”
Alman Bild Gazetesi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti çerçevesinde Ankara'nın AB üyelik sürecini yeniden mercek altına yatırdı.

Uzun bir süre sonra Türkiye ile AB arasındaki müzakere sürecinin yeniden başladığını belirten Bild Gazetesi, bir Alman diplomatın Türkiye’nin ne zaman AB üyesi olacağına dair yorumuna da yer verdi.
 
Alman Patriot’larını ve askerlerini ziyaret ettikten sonra Merkel’in Kapadokya’ya geçtiğini, Anıtkabir’i ziyaret ettiğini ve Türk liderleriyle bir araya geldiğini aktaran Bild Gazetesi’nin haberinde şöyle denildi:
 
“Angela Merkel, Türkiye’yi her yönüyle gördü. Gururlu, istikrarlı, güçlü. Artık, 50 yıllık AB sözünü yerine getirme zamanı gelmemiş miydi? Nihayet 2.5 yılın ardından yeni bir fasıl açılma kararı alınmıştı. Merkel ve Başbakan Tayyip Erdoğan, konuşmalarında buna vurgu yaptılar.
 
Almanya Şansölyesi, ‘Yeni bir fasıl açtığımızda, bir adım daha attık demektir’ dedi. Erdoğan, ‘Şimdiye kadar çok şey verdik, ama karşılığında hiçbir şey almadık’ dedi.
 
Gerçek olan şu ki: Türkiye ASLA, AB’ye üye olmayacak. Merkel de bunu biliyor, Erdoğan da.”
 
Alman işadamlarının, Türkiye’deki kârlı işler nedeniyle Merkel’e eşlik ettiğini belirten Bild Gazetesi, 2000’li yılların başında iflasın eşiğine gelen Türkiye’de artık yüzde 9’luk bir büyüme olduğunu, buna karşılık Euro Bölgesi’nde küçülme yaşandığını aktardı. Türkiye nüfusunun ortalama yaşının 30 olduğu, genç bir ülke olduğu, 2050 yılına kadar Türkiye’nin gelişeceğini belirten Bild Gazetesi, Avrupa’nın ise yaşlandığına işaret etti.
 
“TÜRKLER İSTER Mİ Kİ?”
 
Türkiye ile AB müzakerelerinde açılan fasıl sayılarını ve gelinen noktayı aktaran Bild Gazetesi, “Türkler, gerçekten AB’ye üye olmak istiyor mu? Yoksa artık bunun için çok güçlü ve gururlular mı?” diye sordu.
 
Bölgesel bir güç olan Türkiye’nin, Güney Kıbrıs ile aynı oy yetkisine sahip olan bir AB üyeliğini kabul edip etmeyeceği sorgulandı.
 
Bild, “Öte yandan, Avrupalılar nasıl bir teklifte bulunacakları konusunda karar veremiyorlar? Ya da pazarlıklar, şüpheci Merkel ve o zamanlar Fransa Cumhurbaşkanı olan Nicolas Sarkozy’nin öngördükleri ya da gerçekte istedikleri gibi mi olacak?” dedi.
 
Söz konusu Alman Gazetesi, Ankara’daki Alman bir diplomatın yorumuna da yer verdi:
 
“Fasıllar konusunda bugünkü ilerlemeyle devam edersek, süreç yaklaşık 60 yıl sonra biter” dedi. Bild, “Bu da şu anlama geliyor: ASLA” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com