Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı
Dışişleri Bakanı Davutoğlu:

GENCE (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yönetim karşıtı gösterilere sahne olan Ukrayna'da barış ve istikrarın sağlanması için Türkiye'nin ne gerekiyorsa yapmaya ve bu sürece katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'ın Gence şehrinde düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları üçlü toplantısı sonrasında yapılan ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ukrayna'da yaşanan son olaylarla ilgili soru üzerine Davutoğlu, Ukrayna'nın Karadeniz havzasının en önemli stratejik ülkelerinden biri olduğunu söyleyerek, buranın barış ve istikrarının tüm bölge için hayati önem taşıdığını kaydetti.

Ukrayna'daki gelişmeleri kaygı ile takip ettiklerini söyleyen Bakan Davutoğlu, "Hayatını kaybedenlere taziyelerimizi iletiyoruz. Bir an önce barış, istikrar ve kamu düzeninin sağlanmasını ve dost ve komşu ülke Ukrayna'nın çok daha güçlü bir ortak olarak uluslararası ağdaki unvanını tekrar kazanmasını arzu ederiz. Ukrayna'da istikrarın sağlanması için Türkiye ne yapılması gerekiyorsa yapmaya, bu sürece katkıda bulunmaya hazırdır" dedi.

- Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi -

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesine de değinen Davutoğlu, projenin Pekin'den Londra'ya kadar uzanan "Modern İpekyolu"nun en önemli ayaklarından birisi olduğunu söyleyerek Marmaray'la birlikte düşünüldüğünde Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan hat olması hasebiyle hayati önem taşıdığını vurguladı.

Projenin en kısa zamanda tamamlanmasını arzu ettiklerini dile getiren Davutoğlu, bazı teknik aksaklıklar olduğunu, bunların aşılması için de ulaştırma bakanlıklarının yoğun şekilde çalıştığını kaydetti.

- Ahıska Türkleri -

Ahıska Türklerinin Gürcistan'daki ana vatanlarına dönme projesiyle ilgili Davutoğlu, bunun barış projesi olduğunu, projeye destek verdikleri için Azerbaycan ve Gürcistan'a teşekkürlerini iletti.

Davutoğlu, "Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan birbirlerinin toprak bütünlüğüne sahip çıkan ülkeler. Bu bakımdan Ahıska Türklerinin vatanlarına dönüşü, diğer birçok ülkeye örnek teşkil edebilecek büyük bir barış projesidir" diye konuştu.

- Suriye'deki olaylar -

Gazetecilerin Suriye'de yaşanan olaylar ve bazı Azerbaycanlıların savaşmak için Türkiye üzerinden bu ülkeye geçtiği iddialarına yönelik soruları da yanıtlayan Ahmet Davutoğlu, burada üç seneden uzun süredir devam eden savaşta sivil halk üzerinde baskı oluşturulduğunu ve Suriye rejiminin her türlü silahla kendi halkına saldırdığını hatırlattı.

Davutoğlu, bu nedenle ülkede kamu düzeni boşluğu oluştuğunu söyleyerek, "Türkiye Azerbaycan'a vize uygulamıyor. İsteriz ki Azerbaycanlılar Türkiye'yi ikinci değil asli vatanları olarak görsün. Dolayısıyla girişlerde herhangi bir kısıtlamada bulunamayız. Fakat Azerbaycan'la işbirliği halinde bize istihbari bilgi verildiğinde bunun gereğini yaparız. Azerbaycanlılar Türkiye'ye geldiğinde tek tek hepsini sorguya çekemeyiz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com