Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı

Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı
Toplantının ardından ortak açıklama yayımlandı

VAN (AA) - Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları tarafından imzalanan ortak açıklama metninde, bütün tarafların her alanda ilişkileri daha ileri götürerek bölgede barış kuşağı, istikrar, güvenlik, refah ve işbirliği tesis edilmesine yönelik iradelerini ortaya koydukları belirtildi.

Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın üçüncüsü, Türkiye'nin ev sahipliğinde Van'da yapıldı. 

Üç ülkeyi ortaklaşa ilgilendiren konularda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi imkanları üzerinde görüş alışverişinde bulunulan ve basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, ortak bir açıklama metni yayımladı.

Açıklamada, bütün tarafların her alanda ilişkileri daha ileri götürerek bölgede barış kuşağı, istikrar, güvenlik, refah ve işbirliği tesis edilmesine yönelik iradelerini ortaya koydukları belirtilirken ve bu tür çabaların birliktelik üzerinden bölgesel sahipliği de artıracağının altı çizildi.

Daha önce Urumiye ve Nahçivan'da yapılan üçlü toplantılarda alınan kararlara bağlılığa vurgu yapılan açıklamada, tarafların değişik seviye ve platformlarda,  bölgesel ve uluslararası organizasyonlar çerçevesinde, barış, güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesine yönelik istişarelere devam edilmesi konusunda görüş birliği içinde oldukları ifade edildi.

Açıklamada, tarafların, egemenlik hakları ve toprak bütünlüğü, uluslararası kabul görmüş sınırların ihlal edilemezliği ve tüm anlaşmazlıkların barışçıl yollardan çözülmesi de dahil olmak üzere uluslararası hukuk prensiplerine bağlılığına vurgu yapıldı.

Azerbaycan'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  (BMGK) geçici üyesi olduğu 2012-2013 döneminde bölgenin ortak çıkarları konusundaki değerli katkıları tasdik edilen açıklamada, Türkiye'nin 2015-2016 dönemi için BMGK geçici üyeliği ve Azerbaycan'ın 2017-2019 dönemi BM Ekonomik ve Sosyal Konsey üyeliği konularına da tam destek verileceği yer aldı.

Açıklamada, Ekonomik İşbirliği Organizasyonu çerçevesinde işbirliği çabalarının önemi tekrarlanırken, ticaret, taşımacılık, iletişim ve enerji alanlarındaki önceliklere odaklanılması ve bu alanlarda somut projelerin hayata geçirilmesi gerektiği bildirildi. Ortak açıklamada, her türlü terörizm ve aşırılık, sınır aşan organize suç örgütleri, uyuşturucu, silah ve insan ticareti, göçmen kaçakçılığıyla mücadelede işbirliğinin güçlendirilmesi taahhüdü yinelendi.

Ekonomik ve ticari işbirliğinin artırılması, yatırım ve ticaretin teşvik edilmesi çabalarının yoğunlaştırılması kararına yer verilen açıklamada, enerji, taşımacılık, iletişim, endüstri, eğitim, kültür, turizm ve spor alanlarında ortak proje ve programlarla işbirliğinin güçlendirilmesine değinildi.

2014-2016 Üç Taraflı Sektörel İşbirliği Faaliyet Planı'nın önemine dikkat çekilen açıklamada, söz konusu planın uygulanabilmesi için dışişleri bakanlıklarının koordinasyon rolüne vurgu yapıldı, bu konuda gerekli adımların atılmasına karar verildi.

Siyasi diyalog, koordinasyon ve işbirliği konularında üçlü formatta yapılacak düzenli toplantıların önemine dikkat çekilirken, bir sonraki toplantının İran'da yapılmasına karar verildiği aktarıldı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com