"Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri" Sempozyumu

Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu
Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Koçak:

MUĞLA (AA) - Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) tarafından düzenlenen, "Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri" sempozyumu Bodrum'da başladı. 

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahdet Ünal'ın oturum başkanlığını yaptığı "Kıyı Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri" paneliyle başlayan sempozum 3 gün sürecek.

Sempozyumda, balıkçılıkta kota uygulamasına geçiş, gırgır, trol avcılığında usul ve esaslarının değerlendirilmesi, su ürünleri kooperatifçiliği ve sorunlarının konuşulacağı bildirildi.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Durali Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her sektörde olduğu gibi balıkçılık sektöründe de sorunların bulunduğunu söyledi. 

Soruların çözülmesi noktasında atılan adımları sektör paydaşlarıyla birlikte aldıklarını ifade eden Koçak, şöyle konuştu:

"Balıkçılığın 2 ana kaynağı var. Bunlar avcılık ve yetiştiriciliktir. Bilim insanların değerlendirmeleri, 'avcılık yoluyla elde edilen ürün miktarında son sınırına ulaşıldığı' yönünde. Bundan sonraki aşamada avcılıkla elde edilen ürün miktarında artış beklenmiyor. Artan talep yetiştiricilik yoluyla karşılanacak. Avcılıktan elde edilen ürün miktarımız sabit bir seyir gösteriyor. Yetiştiricilik yoluyla elde ettiğimiz ürün miktarı da her yıl yüzde 10 büyüyor. Sektörümüz başarılı bir seyir gösteriyor." 

SÜR-KOOP Merkez Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya ise sempozyumla Türkiye'de dinamik bir sektör olan balıkçılığın dizayn edilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Türk halkına hijyenik şartlarda balık yedirmek için mücadele ettiklerini belirten Özkaya, "Denizlerimizde 16 bin 500'e yakın tekne reisi ve 40 bine yakın tayfa, halka balık yedirmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor. Eksikliklerimizi görmek ve tamamlamak için böyle bir sempozyum düzenledik" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com