Türkiye Bir Kez Daha Aday Oldu!

Türkiye Bir Kez Daha Aday Oldu!
Türkiye, 2015-2016 dönemi için BM Güvenlik Konseyi'ne adaylığını koydu. Türkiye 2009-2010 yılında da bu önemli görevi yürütmüştü...

Türkiye, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) 2015-2016 dönemi geçici üyeliğine adaylığını açıkladı. Türkiye, 2009-2010 yıllarında da BMGK geçici üyeliğin yapmıştı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Nispeten yakın bir süre içinde Konsey üyeliğine tekrar aday olmamızın temel sebebi, uluslararası alanda hızlı değişimlerin yaşandığı bu kritik dönemde küresel barış ve güvenliğe önemli bir katma değer sağlayabileceğimiz inancıdır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şöyle denildi: "Birleşmiş Milletler'in (BM) kurucu üyelerinden olan Türkiye, BM Yasası'ndaki ilke ve hedeflerin her zaman kuvvetli bir savunucusu olmuş, uluslararası sorunların çok taraflı işbirliği yoluyla çözümünü destekleyegelmiştir. Türkiye, bu çerçevede, BM gündemindeki tüm konularda yapıcı bir rol oynamakta, buna bağlı olarak BM ve diğer ilgili uluslararası kuruluşlarda aktif görev ve sorumluluklar üstlenmeye özel bir önem atfetmektedir.

Ülkemiz bu doğrultuda, bir yandan uluslararası barış, güvenlik, istikrar ve refaha katkılarını artırmak, diğer yandan insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi temel ilke ve değerlerin güçlendirilmesine yönelik çalışmalarını daha da ilerletmek azim ve kararlılığıyla, BM Güvenlik Konseyi 2015-2016 dönemi geçici üyeliğine adaylığını açıklamaktadır."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com