Türkiye birincisi seçildi

Türkiye birincisi seçildi
Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Zeynel Ilıca, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nca adli ve idari yargı mahkemeleri arasında yüzde 96 olan uzaktan eğitim bitirme oranıyla Türkiye birincisi seçildiklerini söyledi.

Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Zeynel Ilıca, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nca adli ve idari yargı mahkemeleri arasında yüzde 96 olan uzaktan eğitim bitirme oranıyla Türkiye birincisi seçildiklerini söyledi.
Ilıca, düzenlediği basın toplantısında, mahkemeler tarafından verilen bazı kararlar sebebiyle eleştiri sınırını zorlayan, suçlayıcı ve yargının saygınlığını zedeleyici söz ve beyanların, yargı mensuplarını ve toplumun büyük kısmını üzdüğünü ifade etti. 'Bizler, Türk milleti adına karar vermenin ağır sorumluluğu ve yükü altında öncelikle vicdanımıza hesap veriyoruz' diyen Zeynel Ilıca, 'Bizler hukukun üstünlüğünden asla taviz vermeden, devletin ve ve vatandaşın hak ve menfaatlerini gözeterek şereflice sorumluluğu yüksek olan adalet dağıtma görevimizi sürdüreceğiz. Yargı, herkese her zaman lazımdır. Yurtdışından demir, çelik, et ithal eder gibi hakim, savcı ithaliyle yargı hizmetlerini yürütmek mümkün değildir' dedi.
Ilıca, öte yandan Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi'nin Eskişehir, Bilecik ve Kütahya il sınırları kapsamındaki uyuşmazlıkları karara bağlamak üzere 1982 yılında faaliyete başladığını kaydederek, 'Türkiye'de 25 ilde Bölge İdare Mahkemesi, 44 ilde İdare Mahkemesi, 33 ilde de faal vergi mahkemesi bulunmaktadır. Eskişehir'de bir Bölge İdare Mahkemesi, iki İdare Mahkemesi, bir Vergi Mahkemesi aktif olarak faaliyet göstermekte, bir Vergi Mahkemesi'nin faaliyeti ise donduruldu. Kütahya'daki İdare Mahkemesi ise faaliyete geçirilmedi. Mahkememizde 20 hakim, 27 personel olmak üzere 47 kişi görev yapmaktadır. Bölge İdare Mahkemesi'nde açılan 593 davadan 557'si, 1. İdare Mahkemesi'nde açılan 843 davadan 338'i, 2. İdare Mahkemesi'nde açılan 887 davadan 351'i, Vergi Mahkemesi'nde açılan 989 davadan 470'i karara bağlandı. Açılan davaların karara bağlanabilmesi için dosyanın tekemmül etmesi için altı ay zorunlu beklemesi gerekmektedir. Mahkemelerimizde makul süreler içinde karar verilerek süratli bir şekilde uyuşmazlıklar sonuçlandırılıyor' diye konuştu.
Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi'nin, Eskişehir'in vizyonuna uygun şekilde Türkiye'deki mahkemeler arasında ilk sıralarda örnek bir mahkeme olarak faaliyet gösterdiğini vurgulayan Zeynel Ilıca, şunları söyledi:
'Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nca ülke çapında yapılan bir değerlendirmede, adli ve idari yargı mahkemeleri arasında Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi, yüzde 96 olan uzaktan eğitim bitirme oranıyla Türkiye birincisi seçildi. Ekip ruhuyla başarılı ve örnek çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com