Türkiye, BM'ye resmen başvurdu

Türkiye, BM'ye resmen başvurdu
Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan'ın imzasıyla BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı Büyükelçi Li Baodorg'a Suriye tarafından düşürülen savaş uçağıyla ilgili mektup gönderdi.
Türkiye'nin BM'ye gönderdiği mektubun tam metni, New York Times'in sitesinde yayınlandı. Türkiye'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan'ın imzasını taşıyan 24 Haziran tarihli mektup, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve BM Güvenlik Konseyi Başkanı Büyükelçi Li Baodorg'a gönderildi. 
 
"Suriye krizi çerçevesinde bölgedeki barış ve güvenliğe ciddi bir tehdit oluşturan önemli bir olayı getirmek istiyorum" sözleriyle başlayan mektupta Türk uçağının uluslararası hava sahasında tek başına ve silahsız olarak seyrederken Suriye güçlerince düşürüldüğü vurgulanıyor ve olayın koordinatları da veriliyor.
 
Uçağa her hangi bir uyarı yapılmadığı, uçağın da öldürücü darbeyi aldıktan sonra Suriye sahiline yönelerek Lazkiye kıyısından 8 deniz mili ötede denize düştüğü gibi bilgiler aktarıldıktan sonra mektuba şöyle devam ediliyor:
 
"Aslında hem Türk hem de Suriye radar ve radyo bilgileri, uçağımızın uluslararası hava sahasında vurulmadığını teyit ediyor. Üçüncü tarafların radar bilgileri de bu olguları doğruluyor. Ayrıca, Suriye makamları arasındaki radyo mesajları de açıkça Suriye birliklerinin, koşulların ve uçağın Türkiye'ye ait olduğunun tam bilincinde olduklarını kanıtlıyor."
 
"Uçağımıza ateş açıldı"
 
Büyükelçi Apakan, mektubunda arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekildikten sonra Suriye makamları ile arama ve kurtarma çalışmaları için tesis edilen koordinasyona rağmen 22 Haziran'da ve Suriye sahilinde konuşlanmış uçaksavar sistemince bir Türk CASA uçağına ateş açıldığına vurgu yaptı. Apakan sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye arama-kurtarmaya odaklanmış durumda" 
 
"Şu anda Türkiye, her şeyden önce arama ve kurtarma misyonuna odaklanmış durumda. Tüm olgular tespit edildiğinde bu eyleme yanıt olacak önlemlerin kapsamını kararlaştıracağız. Türkiye, uluslar arası hukuktan kaynaklanan haklarını saklı tutuyor. Uluslar arası hava sahasındaki bu saldırı, Suriye makamlarınca Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik düşmanca bir eylemdir. Ve biz bunu kuvvetli biçimde kınıyoruz."
 
Büyükelçi Apakan, mektubuna son verirken de metnin, Genel Asamblesi ve Güvenlik Konseyi'nin belgesi olarak yayınlanmasını talep etti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com