Türkiye Bu Tabloda, Niye 'Morardı'?

Türkiye Bu Tabloda, Niye 'Morardı'?
Merkezi Washington'da bulunan sivil toplum kuruluşu Freedom House, "Dünyada basın özgürlüğü" raporunda Türkiye'yi 'kısmen özgür' statüsünden 'özgür değil' statüsüne düşürdü. Muhalefet, raporla ilgili görüşlerini SANSÜRSÜZ HABER'E anlattı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

TÜRKİYE NİYE MORARDI?

Türkiye, basın özgürlüğü konusunda, dünya sıralamasında 120'ncilikten 134'üncülüğe geriledi... Yayımlanan  tabloda Türkiye ; "diğer özgür olmayan ülkelerle birlikte, mor renkle" gösterildi. SANSÜRSÜZ HABER, siyasilerin "mor tablo" hakkındaki görüşünü sordu...

OKTAY VURAL - MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye'nin basın özgürlüğü konusunda gerilemesine ilk tepkiyi, Meclis'te düzenlediği basın toplantısına girişinde verdi. Toplantıyı izleyen muhabir ve kemaramanları;  "Özgür Türkiye'nin özgür olmayan basını, merhaba..." sözleriyle selamladı...

"Kalemler yazacak, kameralar kayda alacak ama bakalım büyük şef bunun ne kadarının yayınlanmasına izin verecek. Hiçbir sivil toplum örgütü, meslek örgütü ya da medya, hükümetin baskısından arınmış değildir. AKP'nin ileri demokrasisi bizi başka hangi klasmanda geri götürecek merak ediyorum. Türkiye'de bugün yürüttüğümüz demokrasi ve özgürlük mücadelesidir" diye konuştu. 

TÜRKİYE MORARDI!

Basın özgürlüğüne ilişkin, tabloyu gösterdi; "Türkiye morarmıştır. Burada TRT, havuz medyası hepiniz sorumlusunuz..." değerlendirmesi yaptı. 

VURAL, SANSÜRSÜZ HABER'E KONUŞTU

Raporla ilgili olarak SANSÜRSÜZ HABER'E konuşan Vural, "Avrupa'ya giriş müzakeresi yürüten bir ülke olarak, Kopenhag kriterlerini karşılama noktasında da geriye geldik,  moraran, aslında demokrasimiz. Tablo mor... " diyerek sıralamada Türkiye'nin getirildiği noktayı eleştirdi.  "Recep Tayyip Erdoğan'ı alsınlar başyazar olarak, her gazetenin başyazarı o olsun. " diye konuştu.

BASIN DA SAHİP ÇIKSIN

Oktay  Vural'ın medya camiasına da eleştirisi oldu. "Medya özgürlüğü konusu bizim sahiplendiğimiz bir konu ama, medya da özgür olmak için mücadele edecek. " dedi.

NEFESSİZ KALDIK!

Vural, 'Türkiye morarıyor' derken basının değil, 'bizim morardığımızı' söylemek istedim. Boğazı sıkılan,  nefessiz kalan, nefes alamayan bir Türkiye olduk"  sözleriyle acilen özgürlüğe ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. 

OKTAY EKŞİ-CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

Basın Konseyi'nin eski başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi de, ortaya çıkan tablo konusunda SANSÜRSÜZ HABER'E konuştu.  Türkiye'nin daha önce de basın özgürlüğü konusunda iyi bir sıralamaya sahip olmadığını hatırlatan Ekşi, "ancak durum daha da kötüye gitti" yorumu yaptı. Ekşi'nin açıklaması şöyle;

ARTIK TÜM DÜNYA BİLİYOR, BASINIMIZ ÖZGÜR DEĞİL!

”Türkiye, 'basınının özgür olmadığı' artık, tüm dünyada kabul edilmiş ülkelerden biri konumuna düştü. Bunun tüm sorumluluğu, 12 yıldır bu ülkeyi yönetenlere aittir. Gerçi  basınımız en özgür olduğu zamanlarda bile dünya özgürlükler liginde maalesef iyi bir yerde değildi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün son 15 yıldır yaptığı değerlendirmede en iyi konumumuz,yaklaşık 180 ülke arasında 98. sıra olmuştu. Bu sıra, zaten yeterince kötü durumda olduğumuzu ortaya koyan bir değerlendirmeydi. Ancak AKP'nin iktidara geldigi tarihten itibaren 98. sıradan da uzaklaştık, 179 ülke arasında 134'üncülüğe düştük. Böyle bir tablo, iktidarın Türkiye'yi hakettiği düzeyden aşağıya çekilen bir anlayışla yönettiğini ortaya koyuyor." 

MELDA ONUR - CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

CHP İstanbul Milletvekili ve gazeteci Melda Onur da medyaya, hükümet baskısının giderek arttığına dikkat çekti, gazetelerin Ankara bürolarının ard arda kapatıldığını hatırlattı. 

"ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKESİ OLDUK!"

Her ne kadar tutuklu gazeteci sayısı son dönemde düşmüş olsa da,  biz her zaman şunu söylüyoruz. Basın, cezaevi dışında da özgür değil. 'Basın özgürlüğü' için, sadece tutuklu gazeteci oranı bir kriter değil. O sayı 100 civarındayken de, Türkiye, basın özgürlüğü konusunda 'orta kategori'deydi. Şimdi tutuklu gazeteci sayısı düştü ama basın özgürlüğü sıralamasında, orta kategoriden daha gerilere düştük.  Üçüncü dünya ülkeleri sırasına geriledik.  Gazeteci kadroların büyük böyümü işsiz, çok sayıda gazeteci bizzat Başbakan Erdoğan'ın emriyle atıldı. 

"BASIN HÜKÜMETİN PARMAĞININ UCUNDA OYNATILIYOR"

Biz tape'leri burada okuduk ama, dünyada onları görüyor. Gazetelere yerleştirilen 'memurlar' sayesinde, basın hükümetin parmağının ucunda oynatılıyor. Varolan iki- üç muhalif basın kuruluşu var, onlara da her fırsatta baskı uygulanıyor. Karşı Gazetesi buna iyi bir örnek... Çıktığı günden itibaren, baskı uygulandı. Muhalif basın kuruluşlarının muhabirleri her ortamda göz altına alınır, yıpratılır, baskıya uğrar. 

GAZETELERİN ANKARA BÜROLARI KAPATILIYOR

Başbakan'ın emriyle el değiştiren gazetelerin patronları, telefonun bir ucunda Başbakanlarına ağlayıp, diğer yanda gazetelerin Ankara Bürolarını kapatıp, küçültüyor. Gazetecileri, yetişmiş muhabirlerini işsiz bırakıyor, çalışmaya devam edenlere de yazdırmıyor! Böyle giderse basın özgürlüğü konusunda,  Kore'den de geriye gideriz!"

UMUT ORAN'DAN SORU ÖNERGESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanıtlaması istemiyle, soru önergesi verdi. Oran önergesinde, "küme düşmede hükümetin payı nedir?, 42 Avrupa ülkesi içerisinden sadece Türkiye’nin “basını özgür olmayan ülkeler” arasında yer almasını bakanlık olarak nasıl değerlendirmektesiniz?, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü öncesinde çıkan bu rapor karşısında hangi adımları atacaksınız?" sorularına yanıt istedi. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com