Türkiye, Çad'daki Orta Afrikalı mültecilerin yardımına koşuyor

Türkiye, Çaddaki Orta Afrikalı mültecilerin yardımına koşuyor
Türkiye'nin Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas eşliğinde TİKA, Diyanet Vakfı, Gönüllüler-Bisegder ve İHH, Doyaba kampında gıda ve ilaç yardımını dağıttı

DOYABA (AA) - İnsani yardım örgütleri üyeleri ve resmi yetkililerden oluşan Türk heyet, Çad'ın güneyindeki evini terk etmek zorunda kalan, aralarında Çadlıların da bulunduğu 17 bin 604 Orta Afrikalının yardımına koştu.

Yaşam koşulları halen kritik olsa da Doyaba kampındaki mültecilere, Türk heyeti 200 bin dolar değerinde gıda ve ilaç yardımı yaptı.

Tutar sembolik olsa da, vadedilen ancak elden ulaştırılmayan diğer yardımlarla karşılaştırıldığında Türk heyetinin yardımının ''yalın ve doğrudan'' olmasının önemli olduğu belirtildi.

Mültecilerden biri, AA muhabirine açıklamasında, ''En azından bu kez, yardım yapan diğerlerinin aksine Türkler gerçeği anladı. Bu nedenle yardımları doğrudan ihtiyaç sahiplerine verdiler'' dedi.

Türkiye'nin Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas eşliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Diyanet Vakfı, Gönüllüler-Bisegder, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın gerekli gıda ve ilaç yardımını dağıttıktan sonra önceki akşam Doyaba'dan ayrıldığı açıklandı.

Kavas, bu yardımın öncelikle evinden olanların hayatta kalabilmek için temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olduğunu belirterek, ilaç yardımının artırılmasının planlandığını, daha önce Darfur'daki mültecilere de yardım yapan Türkiye'nin bu konularda tecrübeli olduğunu ancak başka ülkelerin veya kurumların Orta Afrikalı mültecilere yardımda gecikmesine şaşırdıklarını vurguladı.

1200 çadırın kurulmasına rağmen kamptaki 2 binden fazla kişi halen geceleri açık havada uyu zorunda. Ailelerden bazıları peştamal ya da örtülerden çadırlar yapıyor. Kampta 50 duş ve tuvalet bulunuyor. Günlük yemek verilse de şimdiden yetersiz beslenme vakalarına rastlanıyor.

Çad Kızılhaç'ının konut ve afetlerden sorumlu yetkilisi Sidothe Beteloum, şimdiye dek yetersiz beslenme, sıtma ve çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle 21 kişinin öldüğünü, yeni doğan 2 bebeğin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Moyen Chari bölgesinin valisi Ahmet Muhammed Karambal, giderek artan akın nedeniyle Çad'ın mültecileri barındırmakta güçlük çektiğini belirterek, daha fazla uluslararası örgütün yardım etmesini istedi. 

Karambal, uluslararası birçok örgütün mültecilerin Çadlı olduğu bahanesiyle yardım konusunda çekindiğini söyleyerek, ''Onlara göre bu felaketle mücadele etmek Çad hükümetine düşüyor. Bu dramı, başka seçeneğimiz olmadığı için idare etmeyi sürdürüyoruz.. Bu insanların aileleri yok, 3 nesildir Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşadıkları için Çad ile bağlantıları yok. Türkiye, evinden olan kişilerin hukuki statüsüne aldırmadan yardım yapıyor'' dedi.

11 Ocak'ta Orta Afrika Cumhuriyeti sınırındaki Sido kenti yakınında bulunan, başkent Ndyamena'ya 780 kilometre uzaklıktaki Doyaba kampında 289 kişi bulunuyordu. Ancak kampa gelen Çadlılar ve Orta Afrikalıların sayısı her geçen gün artıyor. Kamp yetkilileri önceki gün 2 bin kişinin daha kampa geldiğini duyurmuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com