“Türkiye Cumhuriyeti asla teröre boyun eğmez”

“Türkiye Cumhuriyeti asla teröre boyun eğmez”
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, anayasa değişikliğiyle ilgili sürecin meclisten geçip kendisine gelmesi halinde kararını vereceğini belirterek, "Meclisteki süreç tamamlanıp bana geldikten sonra kararımı vereceğim.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, anayasa değişikliğiyle ilgili sürecin meclisten geçip kendisine gelmesi halinde kararını vereceğini belirterek, 'Meclisteki süreç tamamlanıp bana geldikten sonra kararımı vereceğim. Biliyorsunuz bana gelmeyebilir de' dedi. Abdullah Gül, bahar ve yaz aylarıyla birlikte terör örgütlerinin inlerinden çıktığını ve daha cesaretli davrandıklarını hatırlatarak, 'Terörle mücadeleden vazgeçmek diye bir şey söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti asla teröre boyun
eğmez, kimsenin de silahla varacağı bir yer yoktur, teröristleri izole etmemiz, tecrit etmemiz gerekmektedir' diye konuştu. Yunanistan'daki krizi de değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin global krizden en kısa sürede çıkan ülkelerden olduğunu, önümüzdeki yıl Türk ekonomisinin büyümeye devam edeceğini kaydetti.
Eskişehir ziyaretinde Vali Mehmet Kılıçlar'ı makamında ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Mecliste görüşmeleri devam eden Anayasa değişiklik süreci ile ilgili bir soruya cevap veren Gül, 'Meclis'teki süreç tamamlanıp bana geldiğinde kararımı vereceğim. Biliyorsunuz bana gelmeyebilir de, dolayısıyla bana geldiğinde değerlendireceğim' diye konuştu.
Meclis'te devam eden Anayasa değişikliği görüşmelerinde yaşanan tartışmaların hatırlatılması üzerine Gül, 'Tabii ki seyrediyoruz. Daha sakin olmalılar. Daha konuşmasına, üslubuna dikkat etmeliler' dedi.
Başbakan ile Baykal arasındaki İnönü polemiğinin hatırlatılması üzerine Gül, 'Bana başka sorular sorun. Başka var mı?' ifadesini kullandı.
Meclis'ten geçmeyen Anayasa paketindeki 8. maddenin sorulması üzerine Gül, Parlamento'nun kararına saygı duyulması gerektiğini söyledi.
CHP'nin Anayasa değişikliği paketini Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğine ilişkin soruya Gül, 'Herkesin hakkını kullanma hakkı var. Dolayısıyla bir şey söyleyemeyiz. Bunların hepsi, Türkiye bir hukuk devleti olduğuna göre, kimin nasıl hareket edebileceği belli. Dolayısıyla önemli olan bir hukuk ülkesinde hukukun hakim olduğu bir ülkede hukuk da değiştirilirken yine o ilkeler çerçevesinde yapılması, o yapılıyor' dedi.

'TERÖRİSTLERİ İZOLE, TECRİT ETMEMİZ LAZIM'
Gül, son günlerdeki terör olaylarıyla ilgili bir soru üzerine de, 'Bahar aylarında ve yaz döneminde terör örgütleri inlerinden çıkıp terör faaliyetlerinde daha cesaretli davranıyorlar. Geçmişe de hep baktığımızda en çok teyazzukta olmamız, tedbir almamız gereken dönemdir. Güvenlik kuvvetleri, başta Türk Silahlı Kuvvetleri bunları hep bilip, tedbirlerini ona göre alıyor. Hazırlıklarını yapıyor. Alınması gereken tedbirlerle ilgili çalışmalar yapılıyor. Terörle mücadele malesef zor bir olay. Türkiye zor işi
muhakkak halledecektir. 'Terörle mücadeleden vazgeçmek' diye bir şey söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti teröre asla boğun eğmez. Silahla da kimsenin varacağı bir yer yoktur. Herkesin bunu bilmesi lazım. Elinde silah olanları, kim ne için kullanır, bazen kendileri de bunu bilmez. Provakasyon olur. Terörle kararlı mücadele ederken
teröristleri de izole etmemiz tecrit etmemiz gerekmektedir. Halkımız bunun farkına varmıştır. Türkiye bunun üstünden muhakakk gelecektir' diye konutşu.

'YUNANİSTAN'IN İÇİNDEN GEÇTİĞİ DURUMU ATLATACAĞINA İNANIYORUM'
Abdullah Gül, Yunanistan'da yaşanan krizle ilgili ise, 'Komşumuzda olan olayları dikkatle takip ediyoruz, üzücüdür. Komşularımız ne kadar ekonomik olarak güçlü ve istikrarlı olursa, ne kadar problemlerini aşarsa bizlerin o kadar çok menfaatine olur. Yunanistan'ın içinden geçtiği bu durumu da atlatacağına inanıyorum Global ekonomik kriz bir çok ülkeyi çok daha fazla sarsmıştır. Yunanistan da çok daha fazla etkilenmiştir. Geçen sene yaşadığımız dünya global finans krizini, ekonomik krizini herkes tam anlayamıyor, değerlendiremiyor. Bazı ülkelerde yer yerinden oynuyor. Çok şükür Türkiye bundan en kısa sürede çıkan ülkelerden olmuştur
Önümüzdeki yıl Türk Ekonomisi büyümeye devam edecektir. Bundan hep beraber büyük bir mutluluk duyuyoruz' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com