'Türkiye de haklı Rusya da'

'Türkiye de haklı Rusya da'
Putin’in Türkiye ziyareti öncesi basın toplantısı düzenleyen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi İvanovski, ‘güçlü ilişkilerimiz var’ mesajı verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 3 Aralık’ta Türkiye’ye yapacağı kritik ziyaretin 3 gün öncesinde Ankara’daki büyükelçisi aracalığıyla Türk kamuoyuna iki ülke arasında çok güçlü ekonomik -kültürel ilişkiler bulunduğu ve Suriye ihtilafının bunu sarsmayacağı konusunda önemli mesajlar verdi. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski, Esenboğa Havalimanı’na indirilen Suriye yolcu uçağında askeri amaçla da kullanılacak uçaksavar aparatlarının olduğunu belirterek, “Malzeme Suriye’nin mülküydü. Bu konuda Rusya da Türkiye de haklı. Bu konuyu kapatalım” dedi. Türkiye’nin sınırlarını koruma hakkının tartışılmaz olduğunu dile getiren İvanovski, ancak Patriot füzeleri konusunda NATO’nun niyetinden kuşku duyduklarını ve ikna edilmeleri gerektiğini ifade etti. İvanovski, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin ulaştığı boyutu anlatırken de, “Aramızda ‘Katolik nikâhı’ var, boşanamayız” dedi.

‘STRATEJİK ENERJİ İŞBİRLİĞİ'

Türkiye-Rusya Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) daha önce ertelenen üçüncü toplantısı, Suriye krizine rağmen 3 Aralık’ta Putin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında İstanbul’da yapılacak. ÜDİK toplantısında enerji alanında stratejik projelerin ele alınacağını anlatan büyükelçi, toplantı sonucunda 6 anlaşmanın imzalanmasının planladığını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin enerji alanında stratejik seviyeye ulaştığını dile getiren İvanovski, son 10 yıl içinde Türkiye’nin Rusya’nın partnerleri arasında ilk 10 sıraya girdiğini belirtti.
İvanovski, Esenboğa Havalimanı’na indirilen Rusya’dan gelen Suriye yolcu uçağı ihtilafı konusunda şunları söyledi:

'TATSIZ OLAYI UNUTALIM'

“Bu konuyu artık açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Rus tarafı bu konuda haklı. Çünkü uçakta cephane yoktu, yolcuların güvenliğini sıkıntıya sokan bir şey yoktu. Ama Türk tarafı da haklı. Bu uçaktaki ürünler, Suriye’ye 2004’te satıldı. Biz parasını aldık, artık bunlar Suriye’nin malı. Bunlar uçaksavar yedek parçaları ve radar aksamları idi. Suriye bunları bize tamir için getirdi. Tamir edildikten sonra geri götürülüyordu. Suriye’nin, ‘uçakta çift amaçla kullanılabilen (askeri ve sivil) yük var’ diye Türkiye’ye bildirmesi gerekiyordu. Suriye bunu bildirmedi. Hiç bir bildirimde bulunmadı. Bu konunun 3 Aralık’ta gündeme alınacağını sanmıyorum. Artık bugün itibarıyla bu konuyu kapatalım. Bu tatsız olayı ne kadar çabuk unutursak o kadar iyi olur. Biz, daha önce sizin jandarmaya ait helikopterlerin yedek aksamının da tamiratını Rusya’da yaptıktan sonra sivil uçakla geri göndermiştik. Bu sorun Türkiye ile Rusya arasında bir sorun değildir.” (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com