“Türkiye dünyadaki krize rağmen yükselen bir ekonomiye sahip”

“Türkiye dünyadaki krize rağmen yükselen bir ekonomiye sahip”
Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt, ''Terörizme karşı mücadelesinde Türkiye'ye yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız'' dedi.

Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt, ''Terörizme karşı mücadelesinde Türkiye'ye yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız'' dedi.
Schmitt, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, kendisine ''fahri doktora diploması'' verilmesi amacıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bir Macar vatandaşı olarak, 1848-1849 yıllarındaki Macarlar'ın özgürlük davasının önderi Lajos Kossuth ve dostlarının sığındığı Kütahya'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu bildirdi.
DPÜ'de bulunmasının sembolik bir değer taşıdığını belirten Schmitt, Macar demokrasisinin başlangıcını oluşturan Kossuth'un sürgündeyken burada kabul edilmesinin, Türk-Macar ilişkilerinin en güzel sayfasını teşkil ettiğini anlattı.
Schmitt, Kossuth'un derin ve samimi vatanseverliğiyle milletine hizmet eden aydınların önderi olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
''Kossuth, zihniyetin niteliğinin ve ruhun özgürlüğünün bizi gerçek özgürlüğe götürebileceğine, gelişmiş dünyanın bugünkü önceliklerinden biri olan yaşam boyu öğrenmeye inanmıştır. Hukuk derslerine devam etmiş, avukat olarak çalışmıştır. Gençken Almanca'yı, siyasi sürgündeyken İngilizce'yi öğrenmiştir. Bugün yaşasaydı, DPÜ ömründe özel bir yere sahip olurdu. Erasmus hareketleri ve diğer programlar sayesinde her yıl Macaristan'a Türk öğrencilerin gelmesi ve benzer şekilde Macar öğrencilerin Türk üniversitelerine devam etmesinden gurur duyardı. Macaristan Özgürlük Savaşı'nı bastırmak isteyenler, Macar ve Polonyalı devrimcilerin iade edilmesi için Osmanlı Devleti'ne baskı yapmıştır. Padişah, iadeyi reddetmek ve sürgündeki Macarlar ile onların yanında mücadele eden Polonyalılar'ı korumakla savaş riskini göze almıştır. Osmanlı'nın sergilediği bu cesaret ve mültecilerin kabulünü Macar halkı unutmayacaktır.''

-Terörle mücadele ve Türkiye-AB katılım müzakereleri-

Türkiye ve Macaristan'ın, Türk ve Macar uluslarının ilişkilerinin 1000 yıllık geçmişe dayandığını anımsatan Schmitt, bu ilişkilerin yalnız geçmişi değil, ümit verici bugünü ve bundan da fazla geleceği bulunduğuna dikkati çekti.
Daha güzel, barışçı ve güvenli bir dünyada yaşamak için çalıştıklarını ve bu daha barışçı olan dünyada terörizmin yerinin bulunmadığını bildiren Schmitt, ''Macaristan, terörizmin her çeşidini en kararlı biçimde şiddetle kınamaktadır. Son zamanlarda Türkiye'ye karşı işlenen terör saldırılarını kabul edilemez olarak nitelemektedir. Terörizme karşı mücadelesinde Türkiye'ye yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız'' diye konuştu.
Schmitt, ülkesinin Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmasının üzerinden 7 yıldan fazla süre geçtiğini hatırlatarak, Türkiye'yi Avrupa milletleri topluluğunun önemli bir parçası olarak kabul ettiklerini anlattı.
Türkiye'nin AB'ye alınmasını desteklemekte kararlı olduklarını dile getiren Schmitt, ''Yavaşlamaya yüz tutan katılım müzakerelerinin tekrar hız kazanması ve dost ulusumuz olan Türkiye'nin de AB'ye katılması doğrultusunda çaba göstermeye devam ediyoruz'' ifadesini kullandı.

-Küresel ekonomik kriz-

Schmitt, üç yıldan bu yana dünyayı kasıp kavuran küresel mali bunalımın, ülkesini de olağanüstü bir duruma sürüklediğini söyledi.
Son 1,5 yılda bunalımın etkilerinin üstesinden gelmeye ve çok daha istikrarlı, kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomik sistem oluşturmaya çaba gösterdiklerini bildiren Schmitt, şunları kaydetti:
''Bir tornado gibi bütün dünyadan uğuldayarak geçen bunalım, oldukça açık bir ekonomiye sahip Macaristan'da çok büyük bir tahribat yaptı. Macar hükümetinin ilk amacı, ekonomimizin piyasadaki dalgalanmalara maruz kalmasını önlemektir. İkinci amacı ise çalışmaya dayalı ekonominin güçlendirilmesidir ki, burada mali spekülasyon değil, üreticinin emeği değer taşır. Bu hedef, ekonomilerimizi felç eden devlet borçlarının azaltılmasıdır. Bu konuyla alakalı olarak Türkiye'yi tebrik ederim. 8 yılda devlet borçlarını yüzde 80'lerden yüzde 40'lara indirmişlerdir.''
Schmitt, yurt dışında ilk fahri doktora diplomasını Kütahya'da aldığını sözlerine ekledi.
Daha sonra, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, fahri doktora diplomasını takdim ettiği Schmitt'e cübbesini giydirdi.
Tören, Schmitt'in, 1993 yılından bu yana Macaristan Fahri Konsolosu olarak görev yapan Kütahya'daki iş adamı İsmet Güral'a ''Macaristan Cumhuriyeti Liyakat Nişanı'' vermesiyle sona erdi.
Schmitt ve beraberindekiler, Lajos Kossuth'un müze olarak hizmet veren evini de ziyaret etti. Evin bahçesindeki törende, iki ülkenin milli marşları söylendi, Schmitt, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ve Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından Kossuth Anıtı'na çelenkler bırakıldı. Katılımcılar, anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra müzeyi gezdi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com