Türkiye dünyaya örnek oldu!

Türkiye dünyaya örnek oldu!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'nin Somali tutumunu değerlendirdi...

Bakan Yazıcı'nın verdiği iftara, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, AK Parti Rize milletvekilleri Hasan Karal ve Nusret Bayraktar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

"AÇLIK SINIRINDA HERHANGİ BİR FERT BULUNMUYOR"

Bakan Yazıcı, iftarın ardından yaptığı konuşmada, ramazan ayında paylaşma duygularının en üst seviyeye çıktığını belirterek, ''Türkiye ve dünyada milyarlarca insan oruç ibadetini yerine getiriyor. Kimisi ekmek su ile kimisi ise çeşitli mezelerle iftar yapıyor'' dedi.

Dünyada 7,5 milyar insanın 1,5 milyarının günde 1 doların altında bir para ile geçinmek zorunda kaldığını ifade eden Yazıcı, ''Bu da dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sine denk geliyor. Ayrıca 1 milyar insan ise temiz su kaynaklarına erişmede yoksunluk içerisinde yaşıyor. Türkiye'de açlık sınırında herhangi bir ferdin bulunmaması hepimiz açısından sevindirici. Elbetteki yoksulluk sorunu ile mücadelemiz devam edecek. Bu alana müdahalemiz bir yandan hükümet, diğer yandan da sivil toplum örgütleri olarak yaptığımız tasarruf ve elde ettiğimiz kazançlarla, bunu koordine etmek suretiyle bu sosyal sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz'' diye konuştu.

"TÜRKİYE DÜNYAYA ÖRNEK OLDU"

Ülke olarak bu özeliklerinin ülke sınırlarını aştığını vurgulayan Bakan Yazıcı, ''Dün Uzakdoğu'da, Bosna Hersek'te idik, bugün Somali'deyiz. Somali'de Türkiye'nin davranışı, bütün dünya tarafından örnek gösterilecek bir sosyal proje oldu. Ülkemizde ve dünyada yaşanan sorunların en temeli yoksulluktur. Dünyada gelecekte yoksulluk sorunu ile mücadele ederek ülkeleri yönetenlerin insanlık görevini yapıp yapmama noktasında başarı çıtaları, ona göre belirleneceklerdir'' diye konuştu.

Bakan Yazıcı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Ramazan Bayramı'nın bir arada kutlanacağını böylece iki bayramın bir arada olacağını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com