“Türkiye en büyük gazeteci hapishanesi”

“Türkiye en büyük gazeteci hapishanesi”
Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye’yi “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olarak” tanımladı.

Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye’de 42’si gazeteci, 72 medya çalışanının tutuklu bulunduğunu belirttiği araştırmasında Türkiye’yi “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olarak” tanımladı.
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Türkiye’de 42’si gazeteci, 72 medya çalışanının tutuklu bulunduğunu belirterek, Türkiye’yi “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi” olarak niteledi. Örgüt bu nedenle, kendini bölge için demokratik bir ülke modeli olarak tanıtan Türkiye’nin, çelişkili bir duruma düştüğünü öne sürdü.
 
Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, tutuklu bulunan gazetecilerin durumuyla ilgili raporunda, Türkiye’deki tutuklu gazeteci sayısının askeri yönetiminin bitiminden beri “görülmemiş” bir sayıya çıktığını iddia etti. Ancak bunun Türk siyasal sisteminin yapısal sorunları nedeniyle “şaşırtıcı” olmadığını belirten örgüt, Türkiye’deki yasaların “çok baskıcı” olduğunu savundu.
 
Politikacıların medya ile ilgili yaptıkları bazı değerlendirmeleri de eleştiren RSF, buna örnek olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gazeteci Ahmet Şık’ın 2011’de henüz basılmayan kitabını “bomba”ya benzetmesini verdi.
 
Bunun sonucunda Türk yargı sistemini sık sık hukuki ve yargısal bir analiz yerine “siyasi” bir analiz yaptığını öne süren Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü açıklamasında ayrıca, Türk yargı sisteminin Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerine saygı göstermeye çağırdı. Örgüt ayrıca, Türk mahkemesine mesleklerinden dolayı tutuklu bulunan tüm gazetecilerin ve medya çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

LİSTEDE KİMLER VAR?
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, tüm ülkelerde kullandığı ve “basın özgürlüğü barometresi” adını verdiği yöntemle belirlediği Türkiye’de tutuklu gazeteciler listesini yayınladı. Örgüt, “mesleki çalışmaları” dolayısıyla tutuklu bulunan gazeteciler listesinde Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Soner Yalçın, Yalçın Küçük gibi isimlere de yer verdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com