Türkiye En Büyük İhracat Sözleşmesine İmza Attı

Türkiye En Büyük İhracat Sözleşmesine İmza Attı
Yıllık ihracat hacmi yaklaşık 700 milyon dolar düzeyinde bulunan Türk savunma sanayi sektöründe tek kalemde en büyük sanayi ihracat sözleşmesine imza atıldı.

Savunma sanayi sektöründe Türkiye'nin tek kalemde en büyük sanayi ihracat sözleşmesine imza atıldı. FNSS Savunma Sistemleri, Malezya'ya 600 milyon dolarlık Pars adlı zırhlı araç tasarlayacak ve üretecek.

FNSS Savunma Sistemleri ile Malezyalı Deftech firması arasında dün imzalanan sözleşmeyle, Malezya ordusu için yaklaşık 600 milyon dolar karşılığında 257 adet Türk yapımı 8x8 zırhlı muhabere aracı üretilecek. FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, sözleşmenin tek kalemde en büyük sanayi ihracat sözleşmesi olduğuna dikkat çekerek, “Bundan önceki rekor da geçen yıl Suudi Arabistan ile imzaladığımız 324 milyon dolarlık sözleşmeydi” dedi. FNSS'nin, yüksek hareket, yüksek koruma, yüksek yük taşıma kapasitesine sahip yeni nesil tekerlekli zırhlı araçlar geliştiren bir firma olduğunu söyleyen Kurt, bu araçlara, Anadolu'da gücü temsil ettiği için 'Pars' adını verdikleri ifade etti. Kurt, Pars araç ailesinin 4x4, 6x6 ve 8x8 olarak üretilebildiğini anlattı.

MONTAJ MALEZYA'DA YAPILACAK

Kurt, FNSS olarak geçen yıl Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen Asya Savunma Fuarı'nda Malezya ile 8x8 tekerlekli zırhlı araçlarının geliştirmesi ve üretimi için ön niyet mektubu (LOI) imzaladıklarını hatırlattı. Araçların parçalarının Türkiye'de hazırlanacağını, montajının Malezya'da yapılacağını ifade eden Kurt “Araçlar Malezya'ya özel tasarlanacak. Malezya'nın seçtiği alt sistemlerin entegrasyon işlemlerini de biz yapacağız” diye konuştu. Kurt, sözleşmenin imzalanmasıyla sektörde yan sanayi için de büyük fırsatlar sağlanacağını kaydetti. • AA

YÜZDE 51'İ NUROL'UN


Nurol Holding'in yüzde 51 ile büyük ortak olduğu FNSS Savunma Sistemleri, 1988 yılında kuruldu. Yüzde 49'u İngiliz BAE Systems'e ait olan FNSS, Türkiye'de savunma sanayine yönelik ilk özel sektör kuruluşu unvanını taşıyor. FNSS, paletli ve tekerlekli zırhlı muharebe araçlar üretiyor. Yurt içinde 387, yurt dışında 200 olmak üzere toplam 587 personeli bulunan şirket, birçok ülkeye zırhlı araç ihraç ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com