"Türkiye, en hızlı büyüyen ekonomilerden olmaya devam edecek"

Türkiye, en hızlı büyüyen ekonomilerden olmaya devam edecek
ABN AMRO Avrupa ve Orta Doğu Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Dijkhuizen:

FRANKFURT (AA) - ABDULSELAM DURDAK - ABN AMRO Avrupa ve Orta Doğu Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Arjen van Dijkhuizen, Türkiye'nin 2014 yılında büyüme hızının bu yılın başlarında beliren ciddi parasal sıkılaştırma nedeniyle yüzde 3'e gerileyeceğini ancak yine de yüzde 3'lük büyümeyle Türkiye'nin, gelişmekte olan Avrupa ekonomileri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmaya devam edeceğini bildirdi.

Uluslararası finans kuruluşlarının önde gelen ekonomistleri, yerel seçim sonuçlarını siyasi ve ekonomik istikrarın bir yansıması olarak yorumlarken, ülkedeki siyasi ve ekonomik istikrarın Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerle daha stabil hale geleceği görüşünü dile getirdi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dijkhuizen, TL'nin son zamanlarda değer kazanmasının ve Türkiye'nin risk priminin azalmasının AK Parti'nin 30 Mart'taki seçimlerde güçlü performansını yansıttığını söyledi.

AK Parti'nin Ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2015 genel seçimlerinde güçlü bir performans gerçekleştirmek için güçlü bir konumda bulunduğunu aktaran Dijkhuizen, "Ancak burada dikkat edilecek bir husus var ki geçen yıldan bu yana Türkiye'deki siyasi gelişmeler artan bir kutuplaşmaya işaret ediyor" dedi.

Türkiye'nin 2013 yılında yüzde 4'lük büyüme performansını değerlendiren Dijkhuizen, "Türkiye ekonomisi geçen yıl Fed'in parasal genişlemesi, siyasi kargaşa, büyük oranda kısa vadeli sermaye girişleriyle finanse edilen yüksek cari açık gibi büyük dış dengesizlikler ve Suriye'ye komşuluk durumlarına karşın oldukça dayanıklı kaldı" değerlendirmesini yaptı.

Geçen yılki yüzde 4'lük büyüme hızının kendi tahminleriyle örtüştüğünü vurgulayan Dijkhuizen, Türkiye'nin 2014 yılında büyüme hızının bu yılın başlarında beliren ciddi parasal sıkılaştırma sebebiyle yüzde 3'e düşeceğini tahmin ettiklerini belirterek, "Ancak yine de yüzde 3'lük büyümeyle Türkiye, gelişmekte olan Avrupa ekonomileri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmaya devam edecektir" dedi.

TL'nin son zamanlarda baskı altında kalmasına ilişkin de Dijkhuizen, Fed'in geleneksel olmayan para politikasıyla ilişkili olarak TL'nin dalgalı seyredeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nı (TCMB) ocak ayındaki toplantısında parasal koşulları keskin şekilde sıkılaştırma cesaretinden dolayı takdir ettiklerini aktaran Dijkhuizen, bu tür adımların TL'nin desteklenmesi ve Türkiye'nin yumuşak karnı olan cari açığa çare olmak için gerekli hamleler olduğunu sözlerine ekledi.

 

- "Siyasi istikrarla piyasa güven hissediyor

 

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio da Türkiye'de yerel seçimlerden sonra siyasi mevcut durumun istikrara dönüştürüldüğü için piyasanın şimdilik güven hissettiğini söyledi. 

Türkiye'de siyasi takvimin yoğun olduğunu ve gelecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin yakında dikkatleri siyasi zemine tekrar çekeceğini vurgulayan Maggio,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti için siyasi sorunların tamamen ortadan kalktığını düşünmediklerini ifade etti. 

Maggio, Türkiye'nin geçen yıl yüzde 4'lük büyümesinin, Türkiye'nin bu yıl elde edeceği büyüme oranının üzerinde olduğunu belirterek, "Eğer büyüme oranları sıkı olmaya devam eder ya da daha da sıkılaşırsa iç pazar etkinliğinde yakında gözle görülür bozulmalar olabilir. Türkiye ekonomisinin 2015 yılında ise yüzde 2,5'lik büyüme performansı sergileyeceğini düşünüyoruz" dedi. 

Maggio, TL'nin bir süre daha baskı altında kalabileceğini ifade etti.

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland da Türkiye'de istikrar ortamının geri döndüğünü ve AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir aday sunacağının açık olduğunu söyledi. Türkiye'de önümüzdeki aylarda siyasi gündemin oldukça yoğun geçeceğini vurgulayan Hungerland, piyasanın siyasi gündemin netleşmesini yakından izleyeceğini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com