Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Ödül Töreni

Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Ödül Töreni
TİM Başkanı Büyükekşi:

BURSA (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yılın ilk çeyreğinde hazır giyim sektörünün yüzde 9, tekstil sektörünün ise yüzde 9,2 oranında ihracatını artırdığını belirterek, "Böylece her iki sektörümüzde Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış gösterdi" dedi.  

Büyükekşi, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından bir otelde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen "Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile gittikleri Kuveyt'ten yeni döndüklerini, buna rağmen Bakan Zeybekci'nin ayağının tozuyla buradaki ihracatçıları yalnız bırakmadığını söyledi.  

Kuveyt ziyaretinde, Türkiye'ye çok büyük bir ilgi olduğunu gördüklerini ifade eden Büyükekşi, Türkiye'nin bundan sonra en önem vermesi gereken konuların tasarım, Ar-Ge, inovasyon ve marka olduğunu, katma değerin daha da artırılması gerektiğini belirtti.

Büyükekşi, 1 Nisan'da ihracat rakamlarını açıkladıklarını anımsatarak, Türkiye'nin ihracatının mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 oranında arttığını, 3 aylık ihracatın ise yüzde 6,2'lik artışla  39 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. 

Hazır giyim ve tekstil sektörlerinde ihracat artışının sürdüğüne dikkati çeken Büyükekşi, şunları kaydetti: 

"Hazır giyim sektörümüz yüzde 9, tekstil sektörümüz ise yüzde 9,2 oranında ihracatını artırdı. Böylece her iki sektörümüzde Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış gösterdi. Özellikle iki sektörümüz geçen yıl ihracatını 25 milyar doların üzerine çıkardı, hedef bu yıl bu rakamı 30 milyar dolara yükseltebilmek. 2023 yılı hedeflerine baktığımızda ise tekstil sektörünün 20 milyar dolar, hazır giyim sektörünün ise 60 milyar dolar hedefi var. Bu da bize şunu gösteriyor; gerek hazır giyim gerek tekstil Türkiye'nin gerek istihdam açısından gerekse ihracat açısından hala çok önemli sektörleri. İki sektörümüz de kendilerini dönüştürme hızı açısından Türkiye'ye gerçekten önemli bir örnek oluyorlar. Hem tekstil hem de hazır giyim sektörlerimiz değişime en hızlı şekilde adapte olan sektörlerimiz. O yüzden değişim dinamiklerine ve çağın gereklerine uyan bu iki sektör, Türkiye'de önemli başarılara imza atıyorlar."

- "İnova-Lig yarışması

Büyükekşi, katma değeri artırma yönündeki yarışmalara kendilerinin de destekler verdiklerini vurgulayarak, ayrıca üniversite sanayi işbirliğinin önemine dikkati çekti. 

"Türkiye’nin cari açığı yok, inovasyon açığı var" diyen Büyükekşi, bu çercevede bu sene "İnova-Lig" adı altında şirketleri 5 kategoride, inovasyon konusunda yarıştıracaklarını belirtti.

Bütün firmaları mayıs ayının sonuna kadar yarışmaya katılmaya çağıran Büyükekşi, "İnova-Lig yarışmasına şu ana kadar 200 firma başvurdu. Firmalarımız online olarak müracaat edebilirler. Bu müracaatlar neticesinde Türkiye İnovasyon Haftasında bu şirketler, 5 farklı kategoride ilk üçü seçilecek ve bu ilk 3 Avrupa'da bize inovasyon dalında Türkiye'yi temsil edecek" dedi. 

UTİB ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da 2011'de 121, 2012'de 223, 2013'te 424 eserin katıldığı yarışmaya, bu yıl 530 eser başvurusunun yapıldığını kaydederek, çeşitli kategorilerde toplam 31 ödülün sahiplerini bulduğunu bildirdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk’un da katıldığı törende, "Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması"nda dereceye girenlere ödülleri verildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com