TÜRKİYE FİNANS'TAN YÜZDE 122'LİK SERMAYE ARTIRIMI

TÜRKİYE FİNANS'TAN YÜZDE 122'LİK SERMAYE ARTIRIMI
TÜRKİYE FİNANS'TAN YÜZDE 122'LİK SERMAYE ARTIRIMI

Türkiye'nin katılım bankalarından Türkiye Finans, finansal altyapısını daha da güçlendirmek amacıyla sermaye artırımına gidiyor. Bankanın 800 milyon TL olan sermayesi, 1 milyar 775 milyona yükseliyor. Söz konusu sermaye artışıyla birlikte Türkiye Finans'ın yabancı ortağı National Commercial Bank tarafından ülkeye 177 milyon TL'nin üzerinde kalıcı yabancı sermaye girişi olacak. İSTANBUL (ANKA) -Türkiye'nin katılım bankalarından Türkiye Finans, finansal altyapısını daha da güçlendirmek amacıyla sermaye artırımına gidiyor. Bankanın 800 milyon TL olan sermayesi, 1 milyar 775 milyona yükseliyor. Söz konusu sermaye artışıyla birlikte Türkiye Finans'ın yabancı ortağı NCB (National Commercial Bank) tarafından ülkeye 177 milyon TL'nin üzerinde kalıcı yabancı sermaye girişi olacak.
6 Haziran Çarşamba günü yapılan Türkiye Finans Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda sermaye artırımına gitme kararı alındı. Türkiye Finans'tan yapılan açıklamaya göre Boydak Grubu'nun yüzde 21.56, Ülker Grubu'nun yüzde 13.69 ve Suudi Arabistan'ın en büyük bankası National Commercial Bank (NCB)'ın yüzde 64.68 hisseye sahip olduğu Türkiye Finans, 800 milyon TL tutarındaki sermayesini yaklaşık yüzde 122 oranında artırarak 1 milyar 775 milyona yükseltme kararı aldı. Artırılan sermayenin 700 milyon TL'si bedelsiz olarak Genel Kurul kararınca ayrılan yedek akçeden, 275 milyon TL'si ise ortaklar tarafından nakden karşılanacak. Nakit olarak taahhüt edilen 275 milyon TL'nin 150 milyon TL'lik kısmı sermaye artırımının tescil tarihinden itibaren üç ay içerisinde, kalan 125 milyon TL'lik kısmı ise 31 Aralık 2012 tarihine kadar gerçekleştirilecek.

-YENİ ŞUBELER AÇACAK-

Söz konusu sermaye artışıyla birlikte Türkiye Finans'ın yabancı ortağı NCB tarafından, Türkiye'ye toplam 100 milyon ABD dolarına yakın doğrudan yabancı sermaye girişi sağlanmış olacak.
Bu arada Türkiye Finans, sermaye artışı ile sağlanan kaynak ile yeni şubeler açacak, başta KOBİ'ler olmak üzere kurumsal finansmana ihtiyaç duyan firmalara destek olacak ve sağlayacağı bireysel finansman desteği ile bireysel müşterilerin de ihtiyaçlarını karşılayacak.

-GÜRERK: "SERMAYE ARTIŞI İLE SAĞLADIĞIMIZ KAYNAĞI REEL EKONOMİYE KANALİZE EDECEĞİZ"-

Sermaye artırım kararı hakkında bilgi veren Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından değerlendirilen ve Türkiye'de en yüksek kredi notuna sahip beş bankadan biri olan Türkiye Finans'ın sermaye artırım kararının hayırlı olmasını dilerim. Bu sermaye artışı ile sağladığımız kaynağı her zaman olduğu gibi reel ekonomiye kanalize edeceğiz. Öncelikle güçlü olduğumuz alanlardan biri olan KOBİ'ler olmak üzere ticari finansman desteğine ihtiyaç duyan firmaları fonlamaya ve aynı zamanda bireysel finansman desteğine ihtiyaç duyan bireysel müşterilerimizin taleplerini karşılamaya devam edeceğiz. Yılsonuna kadar 200'ün üzerine çıkaracağımız şubelerimiz ile ürün ve hizmetlerimizi yaygınlaştıracağız" ifadelerini kullandı.(ANKA)
(HGS/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com