Türkiye- Fransa savaşı

Türkiye- Fransa savaşı
Amerikan gazetesi Wall Street Journal NATO zirvesinde katılım krizi yaşandığını iddia etti.

Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün temsil edeceği ve 20-21 Mayıs’ta Chicago’da yapılacak 25. NATO zirvesinde “katılım krizi” yaşanıyor. ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, NATO zirvesine ilişkin “diplomatik sorun” yaşandığını, Türkiye’nin, zirveye Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Von Rompuy’nin katılmalarını istemediğini yazdı.

AFGANİSTAN DENKLEMİ

Haberde, “Mesele, onların zirvenin, NATO’nun Afganistan’daki ortaklarının da katılımıyla gerçekleşecek olan bölümünde hazır bulunmalarının gerekip gerekmediği. Diplomatlar, Türkiye’nin, sadece üye ülkelerin yer alması gerektiğini savunduğunu, (AB Başkanlarını) zirvenin o kısmında istemediğini söylüyorlar. Fransa gibi başka NATO üyeleri ise, AB’nin Afganistan’daki rolü nedeniyle bloğun temsil edilmesi gerektiğini öne sürüyorlar” diye yazdı.

‘İKİ PAKET MASADA’

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, katılımla ilgili olarak şu an iki paket üzerinde duruluyor. Bunlardan birincisi, 28 üye ve buna ek olarak Bosna- Hersek, Makedonya, Karadağ, Gürcistan. Habertürk'ten Bahar Bakır'ın haberine göre ikinci pakette ise, 28 üye ülke ve NATO’nun Afganistan’da ISAF çerçevesinde işbirliği yaptığı 13 ülkenin de davet edilmesi gündeme getiriliyor. Fransa’nın özellikle Afganistan’la ilgili toplantıda AB’nin kurumsal olarak yer almasını istediğini belirten kaynaklar, bu tavra karşılık olarak, Türkiye’nin “Madem AB katılıyor, o zaman İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi gibi diğer öncü bölgesel örgütler de katılsın” tezini ortaya koydu.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com