"Türkiye" grevdeydi!

"Türkiye" grevdeydi!
Sağlık ve eğitim başta olmak üzere, kanun hükmünde kararnamelerle çalışanların temel haklarının gasp edildiğini öne süren sendikalar bugün grev yaptı.

 

Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde binlerce sendikalı memur meydanlara çıktı ve son dönemdeki gelişmeleri protesto etti.
 
İstanbul'daki sendika üyeleri Millet Caddesi'nden Beyazıt'a doğru yürüyüşe geçti. Ankara'da ise 3 binden fazla kamu görevlisi Hacettepe'de toplandı. Hastanelerde çalışan doktorlar da kendi kurumları önünde greve katıldılar.
 
Şişli Etfal ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri bahçelerinde toplanan sendikalara bağlı doktor, hemşire ve sağlık çalışanları eylem yaptılar.
 
“Bu işyerinde grev var" yazılı dövizler taşıyan sağlıkçılar kendilerini izlemeye gelen hasta ve hasta yakınlarına grevin amacını anlattılar. Bir süre slogan atarak eylem yapan çalışanlar daha sonra otobüslerle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne doğru yola çıktılar. Cerrahpaşa'daki diğer sendikalarla birleşen sağlıkçılar buradan hep birlikte Beyazıt meydanına doğru yürüyüşe geçti.
 
Kartal Koşuyolu Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi polikliniği önünde toplanan Türk Tabipleri Birliği, DEV-SAĞLIK İŞ, SES'e bağlı sağlık çalışanları "Bu iş yerinde grev var", "Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için" yazılı pankartlar açtı.
 
KESK'ten 9 ilde iş bırakma eylemi
 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı sendikalar Eskişehir, Edirne, Çanakkale, Antalya, Muğla, Hakkari, Sivas, Tokat ve Malatya'da bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. 
 
Eskişehir'deki Hamamyolu Caddesi'nde bulunan Saatli Park'ın önünde toplanan grup adına konuşan KESK'e bağlı Haber-Sen Genel Başkanı Ufuk Beytekin, hükümetin hak ve özgürlükler için mücadele eden tüm kesimleri karanlığa mahkum ettiğini iddia etti. 
 
Emeğin haklarına ve değerlerine sahip çıkmanın demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkmaktan geçtiğine inandıklarını ifade eden Beytekin, şöyle konuştu: 
 
''Grev hakkımızın yasal teminat altına alındığı bir toplu sözleşme düzeni için, tüm çalışanlara kadrolu iş güvencesi için, temel ücretlerinin artırılmasıyla sağlanacak gerçek eşit işe eşit ücret sistemi için, net asgari ücretin açlık sınırı olan bin liraya çıkarılarak tüm ücret ve maaşlarda bu tutarın vergi kesintisi dışında bırakılması için, temel haklarımıza yapılan tüm saldırılara karşı grev hakkımızı kullanıyoruz. İnsanca yaşamı hak eden bu ülkenin tüm insanları için grevdeyiz.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com