Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirvesi

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirvesi
Gürcistan Cumhurbaşkanı Margvelaşvili: "Bu tarihi zirve, ülkelerimizin ekonomisini, refahını ve tüm bölgenin istikrarını olumlu yönde etkiliyor"

TİFLİS (AA) - Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, "Bu tarihi zirve, ülkelerimizin ekonomisini, refahını ve tüm bölgenin istikrarını olumlu yönde etkiliyor" dedi.

Margvelaşvili, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Üçlü Zirvesi Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Margvelaşvili, Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Alieyev ve tüm katılımcıları ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, on milyonlarca insanın bu zirvenin meyvelerinden faylalanacağını söyledi. 

Zirvenin temelini atan Gül'e ve bu fikre destek vererek zrivenin gerçekleşmesine katkıda bulunan Aliyev'e teşekkür eden Margvelaşvili, zirvede, ülkeler arasında kurululan işbirliği hakkında konuştuklarını söyledi. Margvelaşvili,"Bu tarihi zirve ülkelerimizin ekonomisini, refahını ve tüm bölgenin istikrarını olumlu yönde etkiliyor" dedi. 

 Halen devam eden Hazar Denizi, Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayacak önemli projeler hakkında da konuştuklarını belirten Margvelaşvili, bu işbirliğinin daha da geliştirilmesininin önemine dikkati çekti. 

-Enerji güvenliği- 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise "İşbirliğimizin sonucunda bu üç ülke bölgedeki enerji güvenliğini sağlayacaktır. Gelecekte bu üç ülke Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlayacaktır. Bugün, burada konuşulan konular dünya ve Avrupa için büyük önem taşıyor" dedi.

Aliyev, üçlü zirvede ülkeler arasında karşılıklı işbrliklerinin görüşüldüğünü belirterek, "Ama bu toplantının esas neticesi, dostluk ve kardeşlik üzerine kurulu ilişkilerinin bir daha doğrulanmış olmasıdır" diye ekledi. 

 Gaz ve enerji konularının da ele aldıklarını ifade eden Aliyev, zirvenin  dünya medyasında büyük bir merak doğurduğunu ve uluslararası sonuçları olan bir zirve olduğunu söyledi. Aliyev, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Geçen yıl Bakü’de Şahdeniz 2 Projesi'ne start verildi. Şahdeniz 2 Trans Anadolu ve Trans Adriyatik gaz hatlarının inşası, Avrupa’nın en önemli enerji projesidir. Bu projelerin en küçüğü 45 milyar dolar seviyesinde olacaktır ve bu projeyle Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlamış olacaktır. Bu projelerle yeni istihdam ve yatırım alanları doğacaktır. Ülkelerimizin her birine yabancı yatırım düzeyi artacaktır.

Bizim bütün girişimlerimizin temelinde halklarımızın temel iradesi ve güçlü bir siyasi irade bulunur. Bu temel üzerine bu ilişkileri kurarız ve bu projelerle işbirliğimizi zenginleştiririz. Bugün burada sergilenen birlik dünya medyasında evrensel bir anlam taşımaktadır."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com