'Türkiye her cepheden darbe alıyor'

'Türkiye her cepheden darbe alıyor'
Wall Street Journal’a göre ‘Bir zamanların altın ekonomisi Türkiye her cepheden darbe alıyor’.
Türkiye’yi yakından izleyen yabancı yayınlardaki karamsarlık dozu giderek artmaya başladı. Başta Hazine ve Merkez Bankası olmak üzere Türkiye ekonomisine yön veren kuruluşların yıllardır adım adım geliştirdiği güven ortamının hızla aşınmaya başladığı gözleniyor. Yakın zamana kadar Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri takdirle anan Wall Street Journal gazetesi dün Türkiye ekonomisindeki olumsuzlukları ele alan bir makale yayımladı.
 
Makalede doların kırdığı rekora dikkat çekilirken reel sektörde sıkıntılar da yaşandığını yazdı. The Economist’te yer alan bir endekse göre ise Türkiye’ye sermaye girişinin duraklama riski neredeyse tavan yapmış durumda.
 
Reel sektör sıkıntılı 
 
Wall Street Journal’da Joe Parkinson ve Emre Peker’in kaleme aldığı “Bir zamanların altın ekonomisi Türkiye her cepheden darbe alıyor” başlıklı makalede Türkiye ekonomisinde son aylarda yaşanan olumsuz gelişmeler ele alındı. Habere göre mayıs ortasında rekor seviyesine ulaşan Borsa İstanbul bugün yüzde 30’dan fazla gerilemiş durumda. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı protestoları sırasında yabancı sermayeye yönelik yorumları yatırımcıları korkuttu. 
Bu süreçte Türk Lirası, Brezilya, Endonezya ve Hindistan ile en çok değer kaybeden para birimi. Geçen yıl “Yılın Merkez Bankası Başkanı” seçilen Erdem Başçı, kısa vadeli borçlar için döviz rezervlerini işaret ediyor. Ancak rezervleri Güney Afrika, Endonezya, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerden daha düşük. 
 
Faiz inadının sonu
 
Suriye’ye müdahale yakınken ve yıllık enflasyon ağustosta yüzde 8.2’ye çıkmışken Merkez Bankası faiz koridoru yüzde 7.75 olan üst bandında oynama yapmayacağını ve faiz silahını kullanmayacağını açıkladı. Reel ekonomide de işler iyi gitmiyor. Abu Dhabi National Energy 12 milyar dolarlık kömür santralını erteledi.
 
The Economist dergisine göre ise yabancı sermaye girişi açısından en çok “ani duruş riski” taşıyan ülke Türkiye. The Economist, Türkiye’nin yüzde 6’yı bulan cari açığına, kısa dönem dış borç ve borç ödemelerinin rezervlerin yüzde 150’si seviyesinde olduğuna dikkat çekti. Dergi aynı zamanda 2009’dan beri kredilerin diğer tüm gelişen ülkelerden hızlı büyüdüğünü belirtti. Bu yılın başında TL’nin dolara karşı yüzde 13 değer kaybettiğini hatırlatan dergi TL’nin daha da fazla değer kaybedebileceğini yazdı.
 
Borçlanmada lider
 
Genel risk endeksinde lider olan Türkiye cari açığın milli gelire oranı sıralamasında üçüncü, kısa dönem dış borç ve dış borç ödemelerinde üçüncü, 2009-2012 yıllık özel sektör kredi büyümesinde birinci, yılbaşından bu yana dolar karşısında değer kaybında ise altıncı ülke oldu. Türkiye finansal olarak dışa açıklık kriterinde ise lider ülke olarak dikkat çekti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com