Türkiye-Hindistan KEK toplantısı

Türkiye-Hindistan KEK toplantısı
Ekonomi Bakanı Zeybekci ile Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Sharma, 10. Dönem KEK Protokolünü imzaladı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Anand Sharma, 10. Dönem Türkiye-Hindistan Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komitesi (KEK) Protokolünü imzaladı.

Ekonomi Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye-Hindistan KEK 10. Dönem Toplantısı, 4 yıl aradan sonra Yeni Delhi'de yapıldı.

Toplantıda, Türkiye-Hindistan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması, hizmet ticareti, müteahhitlik ve müşavirlik hizmetleri, yatırımlar, gümrükler, ticaret önlemleri alanlarında işbirlikleri ile enerji, ulaştırma, turizm, bilim ve teknoloji, sağlık, tarım ve eğitim alanları değerlendirildi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci ile Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Sharma, 10. Dönem KEK Protokolünü imzaladı.

- İmza töreni öncesi ikili görüşme

Açıklamaya göre, imza töreni öncesinde iki bakanın gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke ilişkileri tüm yönleriyle ele alındı. Görüşmede Hindistan'ın Asya-Pasifik bölgesine, Türkiye'nin ise Avrupa, Orta Doğu ve Kafkaslar coğrafyasına önemli giriş kapıları olarak değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

2012 yılında 6,6 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin gerçek potansiyelini yansıtmadığı dile getirilen ikili görüşmede, 2013 Ocak-Kasım döneminde Türkiye-Hindistan dış ticaret hacmi 6,3 milyar dolara ulaştığı vurgulanarak, Türkiye aleyhine gelişen ikili ticaretin dengeli bir hale getirilebilmesini teminen gerekli adımların atılması hususunda mutabık kalındı.

Bu çerçevede, Türkiye'nin ana amacının ikili ticaretin artırılmasının da ötesinde iki ülkenin ortak hareket edebilecekleri pek çok sektörde özellikle yatırımların artırılması olduğu belirtilen görüşmede, her iki ülke yararına katma değer yaratacak yapının oluşturulması, iş adamları arasında işbirlikleri ve ortaklıklar kurulması ve üçüncü ülkelerde ortak girişimler yapılması gerektiği ele alındı.

Görüşmede, iki ülke iş adamlarının daha yakın işbirliğine gidebilmesi için ticaret heyetleri, alım heyetleri ve iş konseyi vasıtasıyla sürdürülen temasların, yeni organizasyonlarla daha güçlendirilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye ve Hindistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için en etkin araç olarak görülen "Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması"nın müzakerelerinin 2014 içerisinde başlatılması kararlaştırılan görüşmede, Türkiye ve Hindistan'ın nükleer enerji düzenleyici kurumları arasında işbirliği yapılması konusu da gündeme geldi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, akşam yemeğinde de enerji, petro-kimya, kozmetik, tekstil, lastik, motorsiklet imalatı, inşaat ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren ve toplam ciroları 126 milyar dolar düzeyindeki 12 şirket yetkilisi görüştü.

Yemeğe katılan TATA Power, Polyplex, Hero Moto Corp, Dabur, FACOR, RRB Energy Limited, GMR Group, STC, TATA Sons, Apollo Tyres, CESC şirketlerinin yetkililerine Türkiye'ye göstermiş oldukları ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade eden Zeybekci, Hintli şirketlerin yatırım potansiyellerine katkı sağlamak üzere Ekonomi Bakanlığının başta yatırım teşvikleri olmak üzere her türlü desteği sağlayacağını vurguladı. Toplantıya Hintli yatırımcıların yanı sıra, Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyon (FICCI) Başkanı da katıldı.

Hindistan'da Türk firmalarının halihazırda 215 milyon dolar yatırımı bulunuyor. Buna karşılık 2002'den bu yana Hindistan'dan Türkiye'ye 102 milyon dolarlık doğrudan yatırım girişi oldu.

Muhabir: Tamer Toğanaş
Yayınlayan: Necati Keleş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com