“Türkiye ile AB arasındaki uçurum arttı”

“Türkiye ile AB arasındaki uçurum arttı”
Bir araştırmanın sonuçlarını açıklayan CHP’li Umur Oran, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki gelir uçurumunun giderek daha da büyüdüğünü söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK, EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürütülen Satın Alma Gücü Paritesi Araştırması'nın 2011 sonuçlarının belli olduğunu belirtti.
 
Buna göre Türk insanının refah düzeyinin, 27 AB ülkesi ortalamasının yaklaşık yarısı düzeyinde kaldığını öne süren Oran, gelir ve tüketimde AB ile Türkiye arasındaki uçurumun daha da büyüdüğünü savundu.
 
Lüksemburg'un kişi başına milli gelirinin Türkiye'ye göre 5,2 kat, gerçek kişisel tüketimde ise 2,5 kat daha yüksek olduğunun belirlendiğini ifade eden Oran, şöyle devam etti:
 
''Yaşadığı ağır ekonomik kriz nedeniyle iflası konuşulan Yunanistan ise kişi başına GSYH'de 18'incilikten 21'inciliğe, gerçek kişisel tüketimde de 17'ncilikten 18'inciliğe düştü. Buna rağmen Yunanistan, her iki bazda da Türkiye'nin oldukça üzerinde bulunuyor. Bu sonuçlar aktif ve kaliteli demokrasi olmadan güçlü ekonomiye geçilemediğini ortaya koyuyor.''
 
Umut Oran, ''AKP'ye sormak lazım, 2011'de AB ağır ekonomik kriz ve hızlı resesyon yaşarken Türkiye ekonomisi yüzde 8,5 gibi rekor büyüme kaydettiyse Türkiye ile AB arasındaki refah düzeyi uçurumu neden kapanmak yerine daha da açıldı'' ifadelerini kullandı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com