Türkiye ile ABD işbirliği ticarete taşındı

Türkiye ile ABD işbirliği ticarete taşındı
Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Yakıcı, Türkiye ile ABD arasında ''Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi'' adıyla bir mekanizma oluşturulduğunu bildirdi.

Türkiye-ABD İş Konseyi kurulması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Yakıcı, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin istenilen seviyeye yükseltilmesi için yoğun çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Yakıcı, bu çalışmaların 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile gerçekleştirdikleri temaslar neticesinde somut bir ortaklık mekanizmasının oluşturulmasına yönelik olarak yoğunlaştığını, her iki ülkenin üst düzeydeki liderlerin almış olduğu kararla Türkiye ile ABD arasında ''Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi'' adıyla bir mekanizma oluşturulduğunu söyledi.

Bu mekanizmanın, Türkiye tarafındaki koordinasyonundan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın sorumlu olduğunu belirten Yakıcı, mekanizmanın ABD tarafında ise Ticaret Temsilcisi ve Ticaret Bakanının sorumlu bulunduğunu anlattı.

Ahmet Yakıcı, mekanizmanın en önemli ayağının, her iki ülkeden kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan ''Türkiye-ABD İş Konseyi'' olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

''İş Konseyi, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini teminen, iş dünyasının görüşlerinin alınması, yeni projelerin tartışılması ve ekonomik ve ticari ilişkilerde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik somut öneriler getirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Konseyin kamu tarafında eş başkanlığı ve sekretaryasından Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı olarak şahsım ve ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Francisco Sanchez sorumludur. Söz konusu Konsey'de ABD tarafında 8, Türk tarafında 11 özel sektör temsilcisi bulunmaktadır. Konsey toplantıları yılda en az bir kez gerçekleştirilecektir.''

2010 yılı sonu itibariyle Türkiye'nin ABD'ye ihracatının 3,8 milyar dolar, ABD'den ithalatının ise 12,3 milyar dolar olduğunu anımsatan Yakıcı, bu dönemde Türkiye'nin ABD'nin toplam ithalatı içindeki payının yüzde 0,21 gibi bir oranla oldukça düşük bir düzeyde kaldığını, Türkiye'nin ABD'nin ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında ancak 47. sırada yer alabildiğini söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilere yatırım penceresinden bakıldığında, ABD'nin Türkiye'ye yaptığı doğrudan yatırım tutarının 2010 yılında Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırımların ancak yüzde 4,9'una tekabül ettiğine dikkati çeken Yakıcı, bu rakamların bu tür mekanizmalara neden ihtiyaç duyulduğunu açıkça gösterdiğini belirtti.

-ORTAK SANAYİ BÖLGESİ KURULMASI...-

Yakıcı, Türkiye-ABD İş Konseyi'nin bugünkü toplantısında iki ülkenin iş dünyası temsilcilerinin, iki ülke arasındaki yatırım ve ticareti artırmanın yanı sıra, üçüncü ülkelerde işbirliği bağlamında neler yapılabileceğini tartıştıklarını anlattı.

Bu kapsamda her iki taraf üyelerince mutabık kalınan önemli bir hususun, Türkiye-ABD ve üçüncü ülkeler arasında ortak sanayi bölgesi kurulmasının, taraf ülkelerin ticaretini önemli katkılar sağlayacağı konusu olduğunu dile getiren Yakıcı, söz konusu bölgenin ilk etapta gıda ve sağlık ürünlerine yönelik üretim yapmasının uygun olacağı konusunda da mutabık kalındığını bildirdi.

Toplantıda gündeme gelen bir diğer konunun da ABD'li uçak ve helikopter üreticisi firmaların Türkiye'de bölgesel bakım ve üretim merkezleri kurması olduğunu dile getiren Yakıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu alanda ülkemizin salt alıcı konumundan çıkması, bakım ve üretim sürecine aktif olarak dahil, Türk ve ABD'li firmaların bölgesel stratejilerinde önemli bir merkez olması gerektiği ifade edilmiştir. Müteahhitlik alanında işbirliği konusunda ülkemizin bu alanda dünyadaki konumundan bahisle, yakın gelecekte ABD firmaları ile alt üstlenici olarak değil, ortak konumunda projeler üstlenme arzumuz dile getirilmiştir. Taraflarca özellikle üçüncü ülkelerde gerçekleştirilecek söz konusu işbirliğinin son derece olumlu sonuçlar doğuracağı değerlendirilmekte olup, önerinin İş Konseyi toplantısı sonuç raporuna eklenmesi hususunda mutabık kalınmıştır.''

Enerji konusunda istişarelerde bulunan Konsey üyelerinin, bu sektörün iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi yolunda yatırıma açık en önemli sektörlerden biri olduğunun özellikle vurgulandığının altını çizen Yakıcı, bu bağlamda yakın gelecekte gerek Türkiye, gerekse üçüncü ülkelerde ortaya çıkacak enerji projelerinin ortak yatırımlar yolu ile üstlenilmesi konusunda tarafların hem fikir olduğunu vurguladı.

Yakıcı, konsey toplantısında ilaç, lojistik ve bilişim sektörlerine ilişkin ortaya çıkabilecek işbirliği alanlarının da değerlendirildiğini söyledi.

-TİCARET HACMİNİ ÜÇ KATINA ÇIKARMAK...-

ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret Müsteşarı Francisco Sanchez ise Türkiye'nin ABD'nin ticaret konusunda odaklanacağı ülkelerin başında geldiğini ifade etti.

Sanchez, bu İş Konseyi'nin iki ülke arasındaki ticari ilişkileri bir sonraki seviyeye taşımak açısından temel olacağını dile getirerek, ''2010 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 15 milyar dolardı. Yine bu yılın ilk 7 ayında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 12 milyar doları aştı. Bu daha başlangıç. Önümüzde daha çok kat edilecek yol var. Yıllık 15 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacmini üç katına çıkarmayı amaçlıyoruz'' dedi.

Türkiye-ABD İş Konseyi'nin amacının, iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak olduğunu vurgulayan Sanchez, ABD'de Türk iş adamlarına yönelik yatırım fırsatları olduğunu, Türk iş adamlarını ABD'ye yatırım yapmaya davet ettiklerini vurguladı.

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com